• facebook
 • rss
 • Muzycy kościelni już na wakacjach

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 23.06.2017 03:37

  Uczniowie szkoły organistowskiej i studium zakończyli kolejny rok. A trójka młodych organistów odebrała dyplomy ukończenia szkoły.

  Podczas gdy większość uczniów dziś otrzymuje świadectwa, uczniowie Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach już w czwartek zakończyli rok szkolny, a niektórzy także naukę w tej szkole.

  Po południu Mszę Świętą w kościele św. Michała Archanioła przy gliwickiej kurii odprawił bp Jan Kopiec. W homilii akcentował wyjątkowość talentu muzycznego, szczególny proces kształcenia, wymagający cierpliwości i ogromnych umiejętności, a także charakter posługiwania grą i śpiewem w kościołach. Na zakończenie Eucharystii biskup pobłogosławił tegorocznych absolwentów.

  Po Mszy muzycy przenieśli się do budynku szkoły, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów. Podsumowując miniony rok, dr Mariola Brzoska, dyrektor szkół, wyjaśniła, że absolwenci Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej otrzymują dyplomy na zakończenie roku szkolnego, zaś kończący Studium Muzyki Kościelnej - w uroczystość św. Cecylii. W tym roku naukę w DSO zakończyło troje uczniów, a w SMK - pięcioro.

  Co ciekawe, tegoroczni absolwenci szkoły organistowskiej pochodzą z każdej z trzech diecezji wchodzących w skład metropolii. Są to: Marta Motyka z parafii św. Filipa i Jakuba w Żorach, Mateusz Goniowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu i Michał Wałeczek z parafii św. Wawrzyńca w Zabrzu.

  Odnosząc się do miejsca ich pochodzenia, zarówno bp Kopiec, jak i dr Brzoska podkreślali, że kształcący się w tej placówce organiści mają służyć całemu Kościołowi, nie tylko temu lokalnemu.

  Absolwenci otrzymali państwowy dyplom ukończenia szkoły artystycznej oraz dyplom muzyka kościelnego. Wszyscy są już czynnymi organistami i teraz starają się o przyjęcie na prestiżowe wyższe uczelnie muzyczne.

  W słowie skierowanym do uczniów i absolwentów bp Kopiec z radością oznajmił, że na forum Konferencji Episkopatu niejednokrotnie wysłuchiwał pochwał dotyczących wysokiego poziomu artystycznego muzyków kształcących się w gliwickich szkołach. Zachęcał też, by mimo mogących pojawiać się trudności czy przeciwieństw losu nie zniechęcali się i byli wytrwali w tej szczególnej posłudze, na jaką się zdecydowali.

  W dalszej części uroczystości dyplomy i nagrody otrzymali laureaci konkursów muzycznych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół