• facebook
 • rss
 • Papieskie Madonny

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 09.06.2017 09:00

  Jeszcze tylko do końca czerwca w Starym Opactwie w Rudach można zobaczyć niezwykłą wystawę obrazów Matki Bożej.

  Wystawę Madonn papieskich przygotowała krakowska grupa ikonopisarzy "Lumen". Przedstawiają ją jako "wyraz szczególnej czci Matki Bożej i akt wiary w jej szczególną rolę w dziele zbawienia".

  Prezentowane dzieła to kopie obrazów przedstawiających Maryję, związanych ze św. Janem Pawłem II. Wiele z nich otrzymało wierne repliki papieskich koron. W przeciwieństwie do oryginałów, których w kościołach najczęściej nie da się zobaczyć z bliska, tym można przyjrzeć się bardzo dokładnie.

  Wśród wizerunków można znaleźć m.in. Czarną Madonnę z Jasnej Góry, Matkę Bożą Gietrzwałdzką, Łysiecką, Ostrobramską, Świętojańską, Pięknej Miłości czy Słuchającą. Jest też kopia obrazu Matki Bożej Pokornej z rudzkiego sanktuarium.

  Jak mówi Grzegorz Tomasiak, kurator wystawy, ekspozycja cieszy się wśród zwiedzających ogromnym zainteresowaniem. W maju Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy odwiedziło prawie 5 tys. osób i większość z nich przyszła zobaczyć Madonny.

  - Oprócz aspektu artystycznego i technologicznego, w obrazach zawarta jest głęboka treść duchowa, charakterystyczna dla malarstwa tablicowego i ikonicznego, czym właśnie zajmuje się grupa "Lumen". Możemy zobaczyć liczne Madonny z całego kraju, a wśród nich te najbardziej popularne i znane. Ponadto wiele z nich ma wiernie odzwierciedlone papieskie korony - tłumaczy Tomasiak.

  Wystawę można oglądać do końca czerwca w Galerii Sztuki Starego Opactwa w Rudach (ul. Cysterska 4).


  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół