• facebook
 • rss
 • Wszystko było zapowiedziane

  Klaudia Cwołek Klaudia Cwołek

  dodane 16.04.2017 02:49

  – Dla nas najważniejszy jest Pan, który przyszedł, aby nam otworzyć tę drogę, która była przedtem zamknięta – mówił podczas Wigilii Paschalnej w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec.

  Liturgia tej nocy rozpoczęła się przed wejściem do kościoła, gdzie został poświęcony ogień, przygotowany i zapalony paschał. Bardzo rozbudowana Wigilia Paschalna przypomina całe dzieło stworzenia i zbawienia.

  W homilii bp Jan Kopiec przybliżył nauczanie żyjącego pod koniec IV wieku papieża Damazego, jednego z najwybitniejszych w tamtej epoce teologów. Wiernym podczas Wigilii Paschalnej tłumaczył, że pusty grób wcale nie jest zaskoczeniem, tak jak nie była zaskoczeniem śmierć na Golgocie, bo wszystko już było zapowiedziane. I to trzeba ciągle rozważać, głosząc że Pan zmartwychwstał.

  – Dla nas najważniejszy jest Pan, który przyszedł, aby nam otworzyć tę drogę, która była przedtem zamknięta, a teraz się otwarła – mówił bp Jan Kopiec. – Kiedy śpiewamy "Alleluja" po okresie Wielkiego Postu, powinniśmy na nowo sobie przypomnieć, że to dla nas Pan uczynił, że zostawił pusty grób i jest dzisiaj z nami i prowadzi nas, chociaż my nie zawsze potrafimy Mu kroku dotrzymać. Dziękujmy Bogu, bo wielkie rzeczy dla nas uczynił i stał się Zbawicielem nas, grzesznych ludzi, którzy mamy jednak szansę być wspaniałymi, oczyszczonymi, odnowionymi w blasku Jego chwały iść przez świat, by ten świat czynić lepszym – podkreślił.

  Na zakończenie Mszy świętej proboszcz parafii katedralnej ks. Bernard Plucik podał kilka tematów do refleksji. Między innymi pytania Co jest ważne? Co robić? Co słyszę, stojąc przy pustym grobie? – Bądź wierny, wybieraj, pamiętaj, że wszystkiego nie można mieć – mówił. – Wielkanoc to czas rozumienia, czas wiary. Niech te święta pomogą nam spojrzeć na wszystkie sprawy, wydarzenia i na nas samych w świetle Zmartwychwstania – powiedział, składając życzenia.

  Wigilia Paschalna zakończyła się procesją rezurekcyjną, błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem i odśpiewaniem przez chór pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody "Alleluja" Haendela.

  Modlitwa przy Bożym Grobie przed rozpoczęciem procesji rezurekcyjnej   Modlitwa przy Bożym Grobie przed rozpoczęciem procesji rezurekcyjnej Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół