• facebook
 • rss
 • Zapatrzeni w lusterko czy w służbę Kościołowi?

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 13.04.2017 12:53

  Setki kapłanów z całej diecezji na Mszy Krzyżma w gliwickiej katedrze. Księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie i zabrali do swoich parafii święte oleje.

  W Wielki Czwartek bp Jan Kopiec poświęcił oleje, wykorzystywane w parafiach przez kolejny rok. Ten dzień obchodzony jest również jako pamiątka ustanowienia podczas ostatniej wieczerzy sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

  Na Mszę Krzyżma do gliwickiej katedry przyjechali księża z całej diecezji. To prawdopodobnie jedyna taka okazja, kiedy kapłanów koncelebrujących Eucharystię jest w kościele więcej niż świeckich wiernych. Komunię św. księża przyjmowali przy ołtarzu jeszcze długo po tym, jak rozdano ją ludowi.

  Kapłani podczas konsekracji oleju krzyżma   Kapłani podczas konsekracji oleju krzyżma Szymon Zmarlicki /Foto Gość - Stajemy tu dzisiaj, podobnie jak w katedrach na całym świecie, aby sobie uświadomić nasze miejsce w Kościele: nie dla siebie, nie dla własnych interesów, ale w służbie Kościołowi To powód dla wspaniałego otwarcia się, niekiedy po wielu latach służby, by na nowo to wszystko sobie poukładać - mówił do księży bp Kopiec.

  - To ta chwila, kiedy możemy zostawić to, co wyrzuca nam sumienie, że nie za bardzo przyczyniliśmy się do rozwoju Królestwa, nie za bardzo siali, a zbyt mocno szukali siebie, zapatrzeni jak w lusterku tylko w swoje piękne twarze, a nie widzieliśmy tego zadania, które trzeba zrealizować - zachęcał w homilii biskup.

  - Dobrze, że podejmujemy tyle inicjatyw i tyle różnych sposobów ożywienia przekazu wiary. Ekstremalne Drogi Krzyżowe, noce konfesjonałów, inne praktyki ewangelizacyjne... Piękne to wszystko jest, ale też musimy patrzeć na siebie. To my też musimy dojrzewać i podejmować ciągle to nowe wezwanie - zaznaczył.

  Oleje krzyżma, chorych i katechumenów   Oleje krzyżma, chorych i katechumenów Szymon Zmarlicki /Foto Gość Biskup Kopiec wyraził też zaniepokojenie faktem, że w tym roku diecezja gliwicka otrzyma zaledwie dwóch nowych kapłanów. - Jest to niemal najmniejsza liczba, jaką możemy sobie wyobrazić - przyznał.

  Zwrócił się do księży z apelem o "odpowiedzialność za nowe powołania". - To nie jest tak, że tylko Pan Jezus ma się sam o to martwić. To także nasza współpraca - przypomniał biskup.

  Podczas Eucharystii obecni księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Przed końcem Mszy życzenia trzem biskupom gliwickim złożył wikariusz generalny ks. Marcin Królik.


  Zobacz fotorelację z Mszy Krzyżma w GALERII ZDJĘĆ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół