• facebook
 • rss
 • Ostatni cichociemny odznaczony

  mf /PAP

  dodane 09.01.2017 17:41

  Medal "Pro Patria" dla Aleksandra Tarnawskiego z Gliwic, który właśnie obchodzi 96. urodziny. Uroczystość odbyła się w jednostce wojskowej "Agat".

  Kapitan Aleksander Tarnawski, pseudonimy "Upłaz" i "Wierch", to ostatni żyjący z 316 cichociemnych - żołnierzy zrzucanych na spadochronach do okupowanej Polski, którzy podejmowali walkę i wspierali ruch oporu. Mieszka w Gliwicach, 8 stycznia skończył 96 lat.

  Medal "Pro Patria" otrzymał w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Wręczył go Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kpt. Tarnawski otrzymał również replikę szabli oficerskiej.

  Jubilat podkreślił, że nie czuje się bohaterem. - Jestem zwykłym człowiekiem, jakich były tysiące podczas wojny i po wojnie, i nie jestem żadnym bohaterem i nigdy nim nie byłem - powiedział podczas uroczystości, która odbyła się w gliwickiej jednostce wojskowej "Agat", kultywującej tradycje cichociemnych.

  Aleksander Tarnawski z Gliwic jest ostatnim żyjącym cichociemnym   Aleksander Tarnawski z Gliwic jest ostatnim żyjącym cichociemnym Antoni Witwicki Obecnie A. Tarnawski chętnie spotyka się, szczególnie z młodzieżą, żeby przekazywać historię, której był uczestnikiem. W rozmowie z dziennikarzami przyznał jednak, że choć opowiada o swojej przeszłości, sam do niej nie wraca często. - Uznaję taką filozofię, że ponieważ na przeszłość, która była, nie mamy najmniejszego wpływu, więc nie ma się co nią zajmować. Należy tylko zajmować się przyszłością i wszystko jedno, jak długo ona miałaby trwać. To jest moja dewiza - podkreślił.

  Jak bardzo aktywnie żyje, może świadczyć fakt, że w 2014 r., w wieku 93 lat, wykonał w tandemie skok spadochronowy z żołnierzami jednostki "Grom".

  W ubiegłym roku ukazała się przybliżająca jego losy książka Emila Marata i Michała Wójcika pt. "Ostatni", w której przekaz historyczny autorzy uzupełnili rozmową z ostatnim żyjącym cichociemnym.

  Aleksander Tarnawski kilkakrotnie został odznaczany Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi. W ubiegłym roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową "Za zasługi dla województwa śląskiego".

  Poprzedni - 2016 - rok Sejm ustanowił Rokiem Cichociemnych. W październiku w Gliwicach odsłonięty został obelisk upamiętniający związanych z tym miastem cichociemnych, w tym kpt. Tarnawskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół