• facebook
 • rss
 • Ciągle naprawiamy nieporządki

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 10.12.2016 13:48

  - Potrzebujemy spotkania z Kimś, kto wskaże nam właściwą drogę - mówił do samorządowców bp Jan Kopiec.

  Pracownicy samorządu terytorialnego spotkali się w Gliwicach na adwentowym dniu skupienia.

  Na adorację i spowiedź w kaplicy u sióstr boromeuszek zjechali włodarze miejscowości znajdujących się na terenie diecezji gliwickiej. Później Mszę świętą odprawił dla nich bp Jan Kopiec.

  - Kiedy człowiek otrzyma zbyt wielką swobodę, najczęściej wykorzysta ją nie do końca właściwie. Całe dzieje ludzkości są naprawieniem nieporządków, które ciągle po sobie pozostawiamy - mówił biskup na początku Eucharystii. Wskazał na potrzebę "jeszcze bardziej zwielokrotnionego spotkania z Kimś, kto wskaże nam właściwą drogę".

  - Właśnie dlatego tutaj jesteśmy, by poświęcić parę chwil na refleksję o naszym miejscu w społeczeństwie i wartościach, które możemy realizować. Nie ukrywam, że zawsze przychodzę na wasz dzień skupienia z ogromną nadzieją, że coś dobrego w sercach się zrodzi - przyznał.

  W homilii bp Kopiec zwrócił uwagę, że chociaż Boże Narodzenie kojarzy się bardzo przyjemnie i radośnie, to jednak prorok Eliasz daje niełatwe przesłanie, że przyjście Zbawiciela oznacza przemianę ludzkich serc i całej sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

  - Każdy chce żyć na tym świecie jak najwygodniej i mieć jak najwięcej. To podstawowa miara, ale ona nie wystarcza. Przyznajmy szczerze, bo akurat wy jesteście w tym doświadczeni, że najtrudniej jest wypracować tę odpowiednią miarę. Często jak groch o ścianę idą te wszystkie zaproszenia, zapewnienia i próby wejścia we właściwy wymiar posługi. To też było największym dramatem narodu wybranego - mówił do samorządowców.

  - Człowiekowi jest bardzo potrzebne wsparcie, które "przytrzyma go za kołnierz" i powie: "Nie bój się, ja jestem tym, który cię prowadzi". Dzięki nam ma być więcej uporządkowania w ludzkich sercach i więcej szacunku dla każdego człowieka w świecie, w którym żyjemy - apelował biskup.

  Po Mszy uczestnicy spotkania udali się do Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II, gdzie dzielili się opłatkiem.

  Mieli też okazję do wysłuchania konferencji o "ekologicznym nawróceniu" z perspektywy samorządowca, którą wygłosił ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego na podstawie encykliki "Laudato si" papieża Franciszka.

  Eucharystia w kaplicy sióstr boromeuszek w Gliwicach   Eucharystia w kaplicy sióstr boromeuszek w Gliwicach Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół