• facebook
 • rss
 • Pielgrzymi już na szlaku

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 18.08.2016 12:08

  Kolorowe grupy wyszły rano spod gliwickiej katedry w kierunku Jasnej Góry.

  To już XXIV Diecezjalna i 370. Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, choć pierwsi pątnicy wyszli z Gliwic już 390 lat temu. Podczas porannej Mszy św. pielgrzymom pobłogosławił na drogę bp Jan Kopiec.

  - Gliwiczanie przed laty zawierzyli Pani Jasnogórskiej i Matce Boga swoje rodziny. To świadectwo wiary towarzyszyło, towarzyszy i mam nadzieję, że będzie nam  towarzyszyło po wszystkie czasy - mówił ks. Bernard Plucik, kierownik pielgrzymki.

  Spod katedry wyruszyło dziewięć grup. Jedna z nich już dzień wcześniej wyszła w kierunku Gliwic z Kuźni Raciborskiej. Również później do szlaku na Jasną Górę dołączali pielgrzymi z kilku miejscowości.

  Z racji jubileuszowej pielgrzymki zmieniony został początek trasy. Grupy nie wyruszyły jak co roku w kierunku ul. Jana Pawła II, ale na rynek, by przechodząc obok gliwickiego ratusza i umieszczonego tam wizerunku Matki Bożej podziękować Maryi za opiekę nad miastem.

  - To właśnie stąd 60 mieszczan we wrześniu 1626 r. w dowód wdzięczności za ocalenie naszego grodu przed wojskami pruskimi w czasie wojny 30-letniej wyruszyło pieszo szlakiem na Jasną Górę. Dzisiaj to wy będziecie reprezentować miasto w tej trudnej, ale jakże pozytywnej drodze - przypominał pielgrzymom Marek Pszonak, przewodniczący Rady Miasta Gliwice. - Proszę, byście do niesionych własnych próśb i podziękowań dołączyli także gliwickie intencje o zgodę oraz poszanowanie wartości chrześcijańskiej na naszej ziemi.

  Pierwszego dnia pielgrzymi zatrzymają się na nocleg w Tworogu. Tam jednak nie będzie łatwo o miejsce do spania, bowiem w szkole, w której zwykle udostępniane są klasy, trwa remont. Podobno prace są na takim etapie, że dyrektor placówki obawia się, czy ekipa remontowa wyrobi się przed rozpoczęciem roku szkolnego.

  Zobacz fotorelację z wyjścia pielgrzymki w GALERII ZDJĘĆ.


  Przeczytaj również:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół