• facebook
 • rss
 • Witamy was!

  sz

  dodane 19.07.2016 00:50

  Honduras, Nigeria, Panama, Togo... Skąd i dokąd przyjedzie młodzież na Dni w Diecezji?

    Szymon Zmarlicki /Foto Gość Do diecezji gliwickiej na Dni w Diecezji przyjedzie ok. 2200 zagranicznych gości. Chociaż parafie były przygotowane na przyjęcie dwukrotnie większej liczby pielgrzymów, sporo z nich zrezygnowało z udziału w Światowych Dniach Młodzieży.

  Ostatecznie goście z 20 krajów zamieszkają u rodzin z 63 parafii na terenie całej diecezji. Wymieniając narodowości, można zrobić przegląd całego świata!

  Do pięciu bytomskich parafii przyjadą Niemcy, Nigeryjczycy i Panamczycy. W sumie to 134 osoby. Najdłużej, bo cały tydzień, u rodzin będą przebywali goście z Ameryki Południowej.

  W Gliwicach w 11 parafiach zamelduje się ponad 400 osób. Przyjadą ze wszystkich kontynentów poza Antarktydą. Będzie tu można spotkać gości z Francji, Niemiec czy Węgier, ale także Australii, Hondurasu, Nigerii, Stanów Zjednoczonych, Togo oraz azjatyckiej części Rosji.

  Bardziej europejsko będzie w innych miejscowościach powiatu gliwickiego - Pilchowicach, Pyskowicach, Rudzińcu, Sośnicowicach, Toszku i Wielowsi. Najdalsi goście przybędą tam z Dominikany i USA. Pozostali będą mieli zdecydowanie bliżej - to Niemcy, Słowacy, Węgrzy i Włosi.

  Do lublinieckich parafii zawita ponad 300 gości, choć bardzo długą podróż odbędą jedynie Amerykanie. Oprócz nich przyjadą Hiszpanie, Litwini, Słowacy i Włosi.

  130 młodych ze Słowacji i Węgier przyjmą trzy parafie z powiatu raciborskiego - w Kuźni Raciborskiej, Nędzy i Rudach.

  Wierni z 10 tarnogórskich parafii pod swoimi dachami ugoszczą prawie 300 pielgrzymów z Czech, Indii, Nigerii, Panamy i Węgier.

  Niemal drugie tyle młodych zamelduje się w innych miejscowościach powiatu tarnogórskiego. Do Boruczowic, Karchowic, Krupskiego Młyna, Miedar, Nakła, Świerklańca i Wieszowej przyjadą goście z Boliwii, Czech, Słowacji i Węgier.

  Również prawie 300 pielgrzymów przyjmą parafie z Zabrza. Tam wierni ugoszczą Austriaków, Niemców i Włochów.

  Ponadto w naszej diecezji na jeden nocleg zatrzyma się też 275 Włochów. Prześpią się w Gliwicach w drodze do Łowicza. Więcej o tej grupie pisaliśmy TUTAJ.

  W ramach uczynków miłosierdzia zagraniczni goście będą angażowali się w wiele ciekawych dzieł. Za ich koncepcję odpowiadają Parafialne Centra ŚDM, jednak niektóre grupy zdecydowały się podjąć bardziej wymagające projekty wolontariatu.

  Na przykład grupa 29 Włochów zobowiązała się do trzydniowej pomocy w Domach Pomocy Społecznej w Kuźni Nieborowskiej, Pilchowicach i Sośnicowicach oraz przy ośrodku CARITAS w Zabrzu.


  Przeczytaj również:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół