• facebook
 • rss
 • Kim jestem od dzisiaj w Kościele?

  Mira Fiutak

  dodane 14.05.2016 16:15

  - Kościół święty potrzebuje mądrych, dojrzałych i kochających pasterzy - powiedział bp Jan Kopiec do nowo wyświęconych księży.

  W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 14 maja, w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec udzielił święceń kapłańskich sześciu diakonom. - Dzisiaj jest święto całej diecezji. Taki dzień w życiu każdego Kościoła partykularnego należy do najpiękniejszych, najbardziej radosnych i wzniosłych, bo ukazuje się siła życia Kościoła jako wspólnoty - powiedział.

  Do grona kapłanów diecezji gliwickiej dołączyli: ks. Piotr Borowiak z parafii św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach, ks. Tomasz Brol z parafii NMP Matki Kościoła w Zabrzu-Helence, ks. Wojciech Cholewa z parafii Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach-Opatowicach, ks. Łukasz Jacek z parafii św. Antoniego w Tworogu, ks. Rafał Janiszek z parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach i ks. Krzysztof Wycisk z parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej.

  Eucharystii przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Obecni byli także biskupi Jan Wieczorek i Gerard Kusz, wychowawcy seminaryjni oraz wielu księży diecezji gliwickiej, wśród nich proboszczowie parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy.

  Bp Jan Kopiec nawiązując do oczekiwania Zachariasza i Elżbiety na narodzenie Jana Chrzciciela, stwierdził: - I nam dzisiaj towarzyszy taka nadzieja, a jednocześnie pytanie: kim będą ci, dołączający właśnie do grona posługujących w Kościele gliwickim. Widzimy też, jak bardzo potrzeba nam w tym współdziałania z łaską Boga. Dopóki idziemy Jego drogą, wszytko jest dobrze, ale bardzo często pojawia się na niej budowanie swojego królestwa. Chęć, aby zaznaczyć swoje talenty i możliwości - przestrzegał.

  W tym roku święcenia przyjęło sześciu diakonów. - Tylko sześciu dla diecezji, która z pewnością przyjęłaby więcej pasterzy. Ale z pokorą dziękujemy za ten dar, za was. Za wasze przygotowanie do tej decyzji wyrażonej słowami: „oto idę, Panie”. Idę, by zrozumieć, kim jest Kościół i kim ja w nim od dzisiaj jestem - zauważył biskup gliwicki.

  - Kościół święty potrzebuje mądrych, dojrzałych i kochających pasterzy - zauważył. - To wam mówię, jako moje życzenia. Żebyście wspominali w kolejnych latach, że biskup prosił was, byście byli uczciwymi wobec Chrystusa i Kościoła, rozwijali te dary, które otrzymaliście, nie szukali siebie, ale dobra Kościoła. Bądźcie na tej drodze szczęśliwi - życzył im, prosząc zebranych w katedrze o modlitwę za nowo wyświęconych księży.

  Ks. Piotr Borowiak będzie pracował jako wikary w parafii św. Mikołaja w Pyskowicach, ks. Tomasz Brol w parafii św. Andrzeja w Zabrzu, ks. Wojciech Cholewa w parafii św. Jacka w  Gliwicach-Sośnicy, ks. Łukasz Jacek w parafii katedralnej w Gliwicach, ks. Rafał Janiszek w parafii Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach i ks. Krzysztof Wycisk w parafii św. Katarzyny w Toszku.

  Na zakończenie uroczystości w imieniu wszystkich neoprezbiterów ks. Piotr Borowiak podziękował biskupom, wychowawcom seminaryjnym, proboszczom rodzinnych parafii i księżom, którzy na różny sposób pomogli im w przygotowaniu do tego dnia. A na koniec przede wszystkim księża podziękowali swoim rodzicom i rodzinom.

  Neoprezbiterzy w dniu święceń w gliwickiej katedrze   Neoprezbiterzy w dniu święceń w gliwickiej katedrze Mira Fiutak / Foto Gość

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół