• facebook
 • rss
 • Imię po pradziadku

  Mira Fiutak

  dodane 13.04.2016 17:06

  - Po obejrzeniu tego filmu trudno mi będzie cokolwiek powiedzieć - stwierdził po filmie "Katyń" Mariusz Gaś, syn jednej z ofiar.

  Dzisiaj, 13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie i mieszkańcy miasta przeszli w milczącym marszu ulicami Zabrza. Uroczystość rozpoczęła się w Multikinie, gdzie w projekcji filmu Andrzeja Wajdy „Katyń” wzięło udział prawie pół tysiąca młodzieży.

  – Uroczystości te skierowane są do młodzieży, bo to ona właśnie wyszła z inicjatywą uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej – mówi Adam Szwedka, katecheta w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu i organizator spotkania. Jest prawnukiem przedwojennego policjanta, starszego posterunkowego Adama Nowaka, pośmiertnie awansowanego do stopnia aspiranta. – Noszę imię po pradziadku. Rodzinnie kultywujemy jego pamięć, a ja staram się przekazywać wiedzę na ten temat młodym pokoleniom już od 12 lat w województwie śląskim i nie tylko – dodaje.

  Przed wymarszem młodzież wysłuchała wspomnienia Mariusza Gasia, syna przedwojennego policjanta, ofiary zbrodni katyńskiej. Jego grób  – podobnie, jak pradziadka A. Szwedki – znajduje się na cmentarzu w Miednoje. – Jestem synem starszego przodownika policji województwa śląskiego. W 1939 roku, kiedy pożegnaliśmy ojca, miałem 6 lat – powiedział. Przedstawił losy wojenne swojej rodziny, opowieści o ojcu nie podjął się. – Dzisiejsza uroczystość i obejrzenie filmu „Katyń” nie pozwala mi, żeby powiedzieć coś więcej – stwierdził.

  W parku Poległych Bohaterów, gdzie znajdują się płyty pamiątkowe poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, złożone zostały kwiaty i zapalone znicze, razem z modlitwą za pomordowanych w Katyniu. A młodzież ZSO nr 5 przypomniała tamte wydarzenia.

  Kolejnym miejscem uczczenia ofiar katyńskich była Komenda Miejska Policji, gdzie w holu znajduje się tablica upamiętniająca policjantów II RP, pochodzących z Zabrza lub służących w tym mieście.

  Uroczystości zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 razem z Urzędem Miasta i KMP w Zabrzu. Tego dnia wręczone zostały nagrody laureatom I Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej.

  Milczący marsz pamięci przeszedł ulicami Zabrza   Milczący marsz pamięci przeszedł ulicami Zabrza Mira Fiutak /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół