• facebook
 • rss
 • Pieśń, która zamilkła

  mf

  dodane 06.04.2016 10:00

  To muzyka zniszczonych synagog. Przejmująca, prawdziwa. A do tego zabrzmi w świetnym wykonaniu.

  W Zabrzu wystąpi Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka oraz soliści Magdalena Dynowska (sopran) i Piotr Rojek (organy). Koncert pt. „Pieśń, która zamilkła – muzyka zburzonych synagog” odbędzie się 10 kwietnia o 16.00 w kościele św. Andrzeja. 

  Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu to jedyny profesjonalny chór synagogalny w Polsce. Powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów wrocławskiej Akademii Muzycznej. Chór towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

  Zespół występuje w kraju i za granicą; koncertował z najsłynniejszymi kantorami świata. W jego wykonaniu można usłyszeć utwory kompozytorów żydowskich, ale głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego kantora Moritza Deutscha, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego. Brał udział m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, a także w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Zespół współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze.

  W roku 2005 roku chór razem z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk i kantorem Josephem Malovanym wystąpił na Parieserplatz w Berlinie podczas uroczystości odsłonięcia pomnika dla Zamordowanych Żydów Europy. W swoim dorobku płytowym ma też m.in. udział w nagraniu z Justyną Steczkowską i Mateuszem Pospieszalskim płyty „Alkimja” z tradycyjnymi pieśniami żydowskimi.

  Koncert w kościele św. Andrzeja w Zabrzu organizowany jest przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Konsulat RFN w Opolu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół