• facebook
 • rss
 • Janosch uRodziny

  Mira Fiutak

  dodane 11.03.2016 13:48

  W Zabrzu przygotowano cykl imprez poświęconych urodzonemu w tym mieście autorowi „Cholonka” i książeczek dla dzieci o Misiu i Tygrysku.

  Pochodzący z Zabrza, a mieszkający dziś na Teneryfie, Horst Eckert obchodzi właśnie 85. urodziny. Z tej okazji w jego rodzinnym mieście zaplanowano cykl wydarzeń poświęconych jego twórczości pt. „Janosch urodziny”.

  Rozpoczęła je dzisiaj, 11 marca, Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „wJęzykorzenie Tożsamości”. Tematyczne sesje odbywają się w Łaźni Łańcuszkowej i potrwają do jutra.

  – Na takich życiorysach jak Janoscha można uczyć się życia. Ci, którzy odwiedzili go, dziś mieszkającego daleko od naszego miasta, wiedzą, że kawałek swojego serca zostawił w Zabrzu  – powiedziała na rozpoczęcie prezydent tego miasta Małgorzata Mańka-Szulik.

  Jerzy Illg (z prawej) wspominał , że jego uwagę na twórczość tego pisarza zwróciła tłumaczka Emilia Bielicka (druga z prawej)   Jerzy Illg (z prawej) wspominał , że jego uwagę na twórczość tego pisarza zwróciła tłumaczka Emilia Bielicka (druga z prawej) Mira Fiutak /Foto Gość Do Zabrza z tej okazji przyjechał Werner Köchler, konsul generalny Niemiec w Krakowie i Isabel Röskau-Rydel, zastępca dyrektora Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pierwszą część konferencji poprowadzili Czesław Zdechlikiewicz i Angela Bajorek, autorka wydanej przed rokiem biografii Janoscha.

  Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, wspominał, że jego uwagę na twórczość tego pisarza zwróciła tłumaczka Emilia Bielicka, również obecna na spotkaniu w Zabrzu. – Tłumaczyć Janoscha to jedna wielka frajda. Praca też, ale pięć razy więcej frajdy. Może te jego książeczki dla dzieci pomogą dorosłym zrozumieć duszę dziecka – powiedziała tłumaczka, nawiązując do trudnych doświadczeń dzieciństwa pisarza.

  Swoimi wspomnieniami związanymi z Janoschem dzielił się też wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski, który opowiadał o spotkaniu z nim w związku z przyznaniem mu honorowego obywatelstwa miasta, postaci dla wielu środowisk kontrowersyjnej. Opowiadał o nim też przyjaciel Christof Jonczy i Ulrich Kypke.

  Jeszcze dzisiaj o 19.00 w kopalni Guido odbędzie się „Janosch fajer”, m. in.  z projekcją filmu dokumentalnego o pisarzu przygotowanym przez TVP Katowice. A jutro, 12 marca o 14.30 będzie autokarowo-piesza wycieczka po Zabrzu „Śladami Janoscha”, którymi poprowadzi Dariusz Walerjański

  Natomiast w Teatrze Nowym w poniedziałek, 14 marca odbędą się prezentacje teatralne „Janosch wśród dzieci” przygotowane przez przedszkolaków. Z rozstrzygnięciem konkursów plastycznych i literackiego oraz czytaniem nagrodzonych prac przez przedstawicieli władz. A 15 i 16 marca wystawiany będzie spektakl „Idziemy po skarb”, który powstał na podstawie bajki Janoscha.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół