• facebook
 • rss
 • Wiek pary

  mf

  dodane 02.02.2016 16:27

  Jej wynalezienie radykalnie zmieniło życie. Maszyna parowa wyznaczyła nową erę industrialnego świata.

  O tym, co przyniosło wynalezienie maszyny parowej opowiada najnowsza wystawa, której wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 5 lutego, o 17.00 w gliwickiej Willi Caro. Przygotowały ją dwie palcówki – Muzeum w Gliwicach razem z Muzeum w Tarnowskich Górach.

  Wynalezienie silnika parowego dało niebywały wzrost gospodarczy. O tych przemianach w przemyśle, transporcie i komunikacji opowie wystawa, której kuratorami są historycy – Anna Kulczyk i Przemysław Rubacha.

  –­ Naszym celem było możliwie szerokie ukazanie wpływu maszyny parowej na przemiany gospodarcze i społeczno-kulturowe zachodzące w XIX stuleciu. Szczególnie wiele miejsca poświęciliśmy zastosowaniu maszyn parowych w górnictwie i transporcie, a zwłaszcza w kluczowej wówczas kwestii odwadniania kopalń – informują kuratorzy.  

  Przypomniane zostały sylwetki wynalazców różnych urządzeń o napędzie parowym. Atrakcją są XVIII- i XIX-wieczne rysunki techniczne pochodzące z Archiwum Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Przedstawiające maszyny parowe, ich elementy i szczegóły konstrukcji.

  Na wystawie zwiedzający będą mogli zobaczyć też zamykający ją słynny film braci Lumiére z 1895 r. dokumentujący wjazd pociągu na stację kolejową, symbolizujący zmierzch tej ery.

  Wystawie towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne. Przygotowany został też cykl wykładów „Wokół Technopolu” poświęcony relacji człowieka, techniki i technologii. Pierwszy 6 lutego o 16.00 w Willi Caro nt. Technopol. Triumf techniki nad kulturą?” wygłosi historyk filozofii Ewa Chudoba z Muzeum w Gliwicach. Wstęp jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół