• facebook
 • rss
 • Są godziny, których nie można przespać

  Klaudia Cwołek

  dodane 25.12.2015 03:20

  O północy w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu rozpoczęła się pierwsza w tym miejscu Pasterka.

  –  Cieszę się, że możemy tu, razem, w tym szczególnym miejscu, 170 metrów pod ziemią sprawować uroczystą Pasterkę – mówił ks. Stanisław Puchała. – Maryja z Józefem, szukając miejsca, nie znaleźli go w gospodzie. Znaleźli w szopie, wśród ludzi biednych, ludzi  prostych. Myślę, że również takie jest to miejsce w kopalni, w której zaznaczył się trud pokoleń górników i wiele rodzin związało z nim swój byt, swój los, ale także swój ból.

  Wkrótce po tym, jak informacja o Pasterce została podana, wszystkie miejsca szybko zostały zarezerwowane.

  Dzieciątko z kaplicy w kopalni "Guido"   Dzieciątko z kaplicy w kopalni "Guido" Klaudia Cwołek /Foto Gość Ks. Stanisław Puchała w homilii zaproponował odpowiedź, dlaczego ludzie podjęli ten trud, zamiast pójść spać i odpocząć po trudach przedświątecznych przygotowań.

  – Są godziny, których nie można przespać i sprawy, których nie można zapomnieć. I jest tęsknota, której nie zaspokoją najcenniejsze prezenty. Są pytania, na które nikt z ludzi nie odpowie, i ciemności, których nie rozświetli im żadna żarówka. I ciężary, których nawet najbliżsi nie mogą nam odjąć. Nasze ludzkie życie: pytania i przeczucia, radość i ból – szukają wyjaśnienia w tej świętej nocy. W tej tajemnicy wcielenia Syna Bożego – mówił.  

  Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” dostępna jest dla zwiedzających od 2007 roku. 10 grudnia tego roku poświęcona została tutaj nowo utworzona kaplica św. Barbary, której kapelanem został ks. Stanisław Puchała z archidiecezji  katowickiej. Pasterka to jego pierwsza propozycja w tym miejscu, gdzie nie przewiduje się stałego duszpasterstwa, ale okazjonalne spotkania. W najbliższym czasie, 6 stycznia, planowana jest Msza św. i kolędowanie, a w Wielkim Poście rekolekcje.

  Uczestnicy podziemnej Pasterki   Uczestnicy podziemnej Pasterki Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół