• facebook
 • rss
 • W bliskości Boga i drugiego człowieka

  ana

  dodane 20.12.2015 22:19

  Rok Jubileuszowy bł. Karola de Foucauld już rozpoczęty.

  W czym wyraża się duchowość Nazaretu, którą żył bł. Karol de Foucauld? Jak w codzienności realizują ją mali bracia Jezusa i małe siostry Jezusa? Niesamowicie prosto i wymownie opowiedział na to pytanie mały brat Wolfgang z Niemiec. Stając najpierw przy relikwiarzu i ikonie bł. Karola de Foucauld, mówił o znaczeniu modlitwy, codziennej porannej prośby, by w obecności Jezusa żyć, by obecnością Jezusa być napełnionym. To moment startu, ale przeczytajcie, co działo się dalej.

  Brat Wolfgang, razem z klerykiem, który był niemiecko-polskim tłumaczem, zaczął chodzić po auli. Wyjaśniał, że teraz – jako emeryt – nie musi iść do pracy, ale idzie do osiedlowego sklepu. Tam dostrzega kobietę, która mocuje się z czterema siatkami. Podchodzi do niej i proponuje, że jej pomoże. Ona się zgadza. Ruszają w drogę do jej domu. On niesie dwie torby i ona dwie. Po drodze spotykają kilku młodych Turków, a brat Wolfgang życzliwie i radośnie do nich zagaduje po turecku. Zdziwiona kobieta pyta: „To pan zna turecki?”. Odpowiada jej, że to przecież normalne, skoro w tej dzielnicy żyje wielu Turków. Podobnie się dzieje, gdy spotykają Włoszkę, a później emigranta z Dominikany. Gdy dochodzą do domu kobiety, ona zwierza się, że jest z Kosowa i następnie uczy brata Wolfganga kilku słów w swoim języku, zaprzyjaźniają się. – To jest mój Nazaret – tłumaczy z uśmiechem o. Wolfgang, który przez 20 lat pracował pod ziemią – jako górnik, wiele lat spędził też wśród muzułmanów, a co również interesujące – urodził się w Opolu.

  Żyć w bliskości Boga, jednocześnie żyjąc w bliskości drugiego człowieka. Właśnie to dzieje się w życiu tych, którzy odkryli wezwanie, by po śladach bł. Karola de Foucauld iść drogą duchowości Nazaretu, czerpiąc ze wzoru pozostawionego przez Jezusa, który przez 30 lat w Nazarecie prowadził życie ukryte, proste, wypełnione pracą.

  Bp Andrzej Czaja poprowadził modlitwę na rozpoczęcie Roku bł. Karola de Foucauld   Bp Andrzej Czaja poprowadził modlitwę na rozpoczęcie Roku bł. Karola de Foucauld Anna Kwaśnicka /Foto Gość Ogólnopolska inauguracja Roku Jubileuszowego bł. Karola de Foucauld, ogłoszonego z okazji zbliżającej się 100. rocznicy jego śmierci, odbyła się w 4. niedzielę Adwentu (20 grudnia) w Opolu. Uroczystość, w której wzięli udział mali bracia Jezusa: Filip, Wolfgang i Andrzej, małe siostry Jezusa (których było znacznie więcej niż braci, więc wszystkich z imienia nie wymienię), a także członkowie wspólnot świeckich, kleryckich i kapłańskich, m.in. z Wrocławia, Krakowa, Częstochowy, Szczecina czy Warszawy, rozpoczęła się w kościele seminaryjnym adoracją Najświętszego Sakramentu – Litanią do bł. Karola de Foucauld i trwaniem w ciszy przed Panem. Na zakończenie wspólnie odmówiono modlitwę oddania, ułożoną przez brata Karola.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół