• facebook
 • rss
 • Kopalnia Guido ma swoją kaplicę

  Klaudia Cwołek

  dodane 10.12.2015 16:44

  Uroczyste poświęcenie odbyło się na poziomie 170 metrów pod ziemią.

  Kaplica z figurą patronki górników jest najważniejszym punktem nowej trasy turystycznej - poziom św. Barbary.

  W zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu poświęcił ją abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, w obecności biskupa gliwickiego Jana Kopca, który erygował kaplicę i ustanowił jej kapelanem ks. prałata dr Stanisława Puchałę z archidiecezji katowickiej.

  W kaplicy została dziś odprawiona Msza święta, w której uczestniczyli przedstawiciele władz różnego szczebla i osoby związane z kopalnią.

  - Ta kaplica w tej kopalni na tym miejscu jest na pewno bogactwem i jest miejscem, do którego będzie przybywało wiele osób. Oby, dzięki także niej, mogli zrozumieć, że coś więcej, niż tylko zwykły rachunek ekonomiczny ludzi tutaj przyprowadzał - powiedział w homilii bp Jan Kopiec, który mówił o duchowym odniesieniu pracy na kopalni.

  Bp Jan Kopiec (po prawej) i ks. prałat Stanisław Puchała   Bp Jan Kopiec (po prawej) i ks. prałat Stanisław Puchała Klaudia Cwołek /Foto Gość Pod koniec Mszy św. bp gliwicki odczytał dwa dokumenty. Pierwszy to dekret ustanawiający kaplicę św. Barbary, który przekazał Bartłomiejowi Szewczykowi, dyrektorowi Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, któremu podlega  zabytkowa kopalnia. Drugi to mianowanie jej kapelana.  

  Nowa kaplica nie ma zezwolenia na trwałe przechowywanie Najświętszego Sakramentu i sprawowania innych sakramentów poza Eucharystią. Nie można też, bez specjalnego zezwolenia biskupa, używać jej do innych świeckich celów.

  - Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy czynili starania, żeby ta kaplica tu powstała i tym wszystkim, którzy pomyśleli przed laty, żeby ta kopalnia stała się świadectwem pracy górniczej dla następnych pokoleń, dla turystów przybywających do tutejszego miasta. To podziękowanie składam na ręce pani prezydent, która kontynuuje to wielkie dzieło. Niech ono będzie świadectwem pracowitości i religijności ludu Górnego Śląska - powiedział na zakończenie abp Wiktor Skworc.   

  Trasa turystyczna poziom świętej Barbary zlokalizowana jest na poziomie 170 i przedstawia pracę w kopalni na początku XX wieku - okres mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okres najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie.

  Figura św. Barbary w kaplicy na kopalni. Autorem rzeźby jest Piotr Prus   Figura św. Barbary w kaplicy na kopalni. Autorem rzeźby jest Piotr Prus Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół