• facebook
 • rss
 • Zbliża się kulminacja

  kc

  dodane 04.11.2015 16:06

  Parafia św. Marcina w Tarnowskich Górach–Starych Tarnowicach obchodzi 600-lecie.

  Już od września z tej okazji odbywają się różne wydarzenia artystyczne. W piątek, 6 listopada w południe, w Muzeum w Tarnowskich Górach odbędzie się wernisaż wystawy pt. „600-lecie parafii św. Marcina w Starych Tarnowicach”. Będzie to prezentacja historii oraz zabytków sztuki sakralnej kościoła. Historię parafii przedstawi ks. dr Herbert Jeziorski.

  Niedziela 8 listopada jest dniem odpustu. O 12.00 w kościele parafialnym Mszy św. przewodniczyć będzie bp Jan Kopiec, a o 17.00 odbędzie się koncert w wykonaniu Marcina Wyrostka&Coloriage. W tym dniu można skorzystać także z atrakcji „Gościny u św. Marcina” w salkach parafialnych (w godz.10.00–11.45 i 15.30–16.45). Zaplanowano poczęstunek, kiermasz rękodzieła, wystawy ikon oraz prac dzieci i młodzieży. Zebrane wtedy fundusze będą przeznaczone na remont salek.

  11 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Marcina o 16.00 sprawowana będzie Msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej odbędzie się koncert pieśni maryjnej i patriotycznej pt. „Z dawna Polski Tyś Królową…” w wykonaniu chóru Fresco pod dyrekcją Karoliny Gołofit. 15 listopada o 17.30 w parafii wykłady wygłoszą ks. dr Herbert Jeziorski – Początki starotarnowickiej parafii. Pierwsi duszpasterze i wyznawcy Chrystusa;  Paweł Janicki – Zarys 600-letniej historii starego kościoła św. Marcina.

  Ponadstuletni kościół św. Marcina w Starych Tarnowicach warto odwiedzić także ze względu na przeprowadzoną renowację, która odsłoniła piękno tamtejszych malowideł. W pobliżu znajduje się drugi, znacznie starszy kościół, również pod wezwaniem św. Marcina.

  Nazaret, Jezus pomaga Józefowi w pracy, obok Maryja z dzbanem wody. Fresk w nowym kościele w ołtarzu bocznym po lewej stronie prezbiterium   Nazaret, Jezus pomaga Józefowi w pracy, obok Maryja z dzbanem wody. Fresk w nowym kościele w ołtarzu bocznym po lewej stronie prezbiterium Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół