• facebook
 • rss
 • Nowe powołanie po śmierci męża

  Klaudia Cwołek

  dodane 14.10.2015 13:33

  Bp gliwicki Jan Kopiec przyjął po raz pierwszy trzy kobiety do stanu wdów konsekrowanych.

  Na dzień uroczystości wybrano wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Odbyła się ona we franciszkańskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach, skąd są dwie konsekrowane wdowy: Brygida Kamczyk i Rita Mularczyk. Trzecia – Weronika Korba – należy do parafii św. Mikołaja w Pyskowicach.

  – Dla Kościoła gliwickiego to niezwykła radość. Ujawnił się kolejny charyzmat, który w Kościele trwa – mówił bp Jan Kopiec, który przewodniczył obrzędowi konsekracji. Wdowa konsekrowana zobowiązuje się m.in. do życia w czystości i całkowitym posłuszeństwie woli Bożej, trwania na modlitwie i pokuty, oraz do uczynków miłosierdzia wobec bliskich i wszystkich potrzebujących pomocy, a także ofiarowania trudów i cierpień za zbawienie własne i innych.

  Podczas ceremonii, która odbywa się w trakcie Eucharystii, biskup odmówił uroczystą modlitwę konsekracyjną, będącą  katechezą o powołaniu chrześcijańskiej wdowy poświęconej Bogu oraz wręczył wdowom krzyż i księgę Liturgii Godzin.

  – Stan wdów, obok stanu pustelników i dziewic konsekrowanych, należy do indywidualnych form życia konsekrowanego. Już w czasach apostolskich wdowy chrześcijańskie, za aprobatą Kościoła, podejmowały decyzję życia w czystości dla Królestwa niebieskiego i poświęcały się modlitwie i uczynkom miłosierdzia – wyjaśnia ks. Krzysztof Konieczny, ceremoniarz diecezjalny.

  W diecezji gliwickiej obrzęd konsekracji wdów odbył się po raz pierwszy, w Polsce jest  w sumie około 150 kobiet, które podjęły tę formę życia.  

  Uroczystość odbyła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach   Uroczystość odbyła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół