• facebook
 • rss
 • Szlakiem Żydów

  kc

  dodane 10.09.2015 11:42

  W mieście pojawiła się galeria plakatów. Już można zgłaszać się na wycieczki i warsztaty, organizowane w ramach XIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

  Odbędą się one 19 i 20 września i będą poświęcone żydowskiej przeszłości Gliwic i regionu. Głównym organizatorem jest Muzeum w Gliwicach, a partnerami Stowarzyszenie Pamięć - Zikaron, Fundacja Brama Cukermana, Fundacja Różnorodności i Równości „Kontrasty” oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach.

  – Tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego to przede wszystkim objazdowe i piesze wycieczki. Odwiedzimy zapomniane cmentarze, miejsca po wyburzonych synagogach, przestrzenie, w których kiedyś tętniło życie diaspory żydowskiej. Toszek, Wielowieś, Pyskowice, Lubliniec, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Będzin to miasta, do których się udamy, aby odnaleźć ocalałe ślady historii – informują organizatorzy.

  Na rynku i w kilku innych miejscach centrum można też zobaczyć plakaty, które wyznaczają żydowski szlak w mieście. Galeria ta ma charakter informacyjno-edukacyjny i jest znakiem rozpoznawczym tegorocznych XIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

  Udział w tych wydarzeniach jest  bezpłatny, ale liczba uczestników ograniczona, obowiązuje więc wcześniejsza rezerwacja miejsc. Program dostępny jest na stronie: muzeum.gliwice.pl. Rezerwacja miejsc: Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 231 38 55 oraz e-mail: gddk2015@gmail.com (z podaniem nazwy i godziny wybranej wycieczki, ilości biletów, imienia, nazwiska oraz numeru telefonu). Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu na poszczególnych trasach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Przy wejściu na cmentarze żydowskie mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy.

  Program w skróconej wersji można pobrać go poniżej.

  Galeria plakatów XIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego na rynku   Galeria plakatów XIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego na rynku Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół