• facebook
 • rss
 • W świecie chasydów i muzyki klezmerskiej

  mf

  dodane 07.07.2015 12:23

  Spotkanie z kulturą żydowską w Ruinach Teatru Victoria to kolejna odsłona jego letniego sezonu w Gliwicach.

  Gliwicki Teatr Muzyczny przygotował na początek lata propozycje muzyczne, filmowe i teatralne prowadzące widzów przez Hiszpanię, Amerykę Łacińską, a w koncertach dawnych piosenek do „sentymentalnych powrotów”. W najbliższy weekend proponuje spotkanie z kulturą żydowską.

  W sobotę, 11 lipca o 18.00 odbędzie się seans filmowy. Widzowie będą mogli zobaczyć film „Kabaret śmierci” według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Celińskiego. To wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia i ich twórczości czasu zagłady, na przekór przyjmujących formę żartów, kabaretowych skeczy czy piosenek. Filmowa fabuła prowadzi przez warszawskie getto, obozy w Buchenwaldzie, Auschwitz, Ravensbruck i inne, miejsca, gdzie żydowskie szmoncesy miały pomóc przetrwać. Po filmie o godz. 20.00 odbędzie koncert muzyki klezmerskiej grupy pod nazwą „Mojśe Band” ze Słowacji.

  Podobnie w niedzielę, 12 lipca GTM proponuje seans filmowy i koncert. Najpierw o godz. 17.00 izraelski film „Wypełnić pustkę” (scenariusz i reżyseria Rama Burshtein), który jest zaproszeniem do świata chasydzkiej rodziny. Ukazanego oczami młodej 18-letniej dziewczyny, stojącej przed dylematami, które stawia przed nią życie w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie.

  A po nim o 19.00 - koncert pieśni żydowskich „Sekretny ogród” w wykonaniu zespołu „Anashim”. Autorką projektu jest Marta Gzowska-Sawicka, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku- Białej, a równocześnie wokalistka, która chcąc przybliżyć bogactwo treści pieśni żydowskich, dokonała ich przekładów na język polski.

  W obu dniach dla uczestników koncertów bilety na pokaz filmowy są w cenie 5 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej GTM www.teatr.gliwice.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół