• facebook
 • rss
 • Powtórka z geografii

  sz

  dodane 23.06.2015 15:10

  Msza w Lubecku trwa 45 minut. A na Madagaskarze? Nawet 6 godzin! Dzieci, młodzież i nauczyciele w sanktuarium Matki Bożej słuchali o pracy na misjach.

  Do sanktuarium w Lubecku pielgrzymowali dziś uczniowie i nauczyciele z rejonu lublinieckiego. Podczas porannej Eucharystii dziękowali za kolejny rok szkolny oraz modlili się o bezpieczne wakacje. Mszę świętą odprawił dla nich o. Jerzy Wilk, kamilianin, który na co dzień pracuje na misjach na Madagaskarze.

  – Gdzie leży ta wyspa? – pytał misjonarz. Starsze dzieci wiedziały, że na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Afryki. Tamtejsza ludność liczy 25 tys. mieszkańców, 60 procent z nich to chrześcijanie. Najwięcej jest katolików i protestantów, są też muzułmanie – ale każdy przyjmuje wyznanie po swoich przodkach.

  O. Jerzy Wilk pracuje na Madagaskarze od 1999 r. W Lubecku mówił o pracy na misjach, gdzie jedna parafia obejmuje nawet 150 kościołów.

  – W krajach trzeciego świata wierni widzą księdza 2-3 razy w roku. Całą pracę duszpasterską wykonują katecheci i to ludzie dbają o kościół oraz przygotowują niedzielną Eucharystię – opowiadał. – Gdy przyjechałem na misje, w „prezencie” dostałem 25 kościołów. Do najodleglejszego kościoła mam 25 kilometrów. Czasami wyruszam o 3. w nocy, a gdy dotrę na miejsce, dostaję krzesełko i spowiadam.

  – Ile powinna trwać Msza święta w Lubecku? – pytał dzieci. – Od 45 minut do godziny – odpowiedziały precyzyjnie. – U nas na misjach Msza trwa od 2,5 do sześciu godzin. Jeśli pieśń w książeczce do nabożeństwa ma 18 zwrotek, to śpiewamy wszystkie 18 zwrotek. Każda część liturgii jest połączona z procesją i tańcami. Sama procesja z darami trwa pół godziny: dwa kroki do przodu, dwa kroki do tyłu i taniec… – opisywał.

  Życząc uczniom udanego wypoczynku, na zakończenie przypomniał, by nie było to wakacje od Boga.

  Uczniowie i nauczyciele z rejonu lublinieckiego dziękowali za kończący się rok szkolny i modlili się o bezpieczne wakacje   Uczniowie i nauczyciele z rejonu lublinieckiego dziękowali za kończący się rok szkolny i modlili się o bezpieczne wakacje Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół