• facebook
 • rss
 • Poniżali i nagrywali

  sz /policja.gov.pl /dziennikzachodni.pl

  dodane 06.05.2015 14:43

  Małżeństwo prowadzące rodzinny dom dziecka w Świerklańcu znęcało się nad podopiecznymi.

  Opiekunów podejrzanych o znęcanie się nad dziećmi zatrzymali policjanci z Komisariatu Policji w Radzionkowie. Prowadzące rodzinny dom dziecka małżeństwo usłyszało już zarzuty znęcania się nad podopiecznymi. Wobec wychowanków stosowali przemoc fizyczną i psychiczną jako kary za złe zachowanie.

  Drastycznymi metodami wychowawczymi miało być m.in. sklejanie rąk taśmą, wypisywanie na ciele obraźliwych słów, klęczenie nago z podniesionymi rękoma czy zamykanie w pokojach na kilka dni.

  Informację o przestępczym zachowaniu opiekunów prowadzących placówkę przekazał kurator. W sprawie przesłuchano wychowanków tej placówki. Policjanci zajmujący się sprawą zabezpieczyli komputery, gdzie miały znajdować się zdjęcia dzieci w trakcie stosowania różnego rodzaju kar.

  Biegłym udało się odzyskać z komputerów kilkadziesiąt tysięcy plików zdjęciowych oraz kilkaset filmów, które wcześniej zostały usunięte. Niektóre z multimediów dotyczyły wychowanków, którzy byli sfotografowani w momencie, gdy stosowano wobec nich kary.

  Pod opieką placówki było 8 dzieci. Najmłodsze z nich ma 18 miesięcy, najstarsze 17 lat. Prokuratura potwierdziła zarzuty znęcania się nad piątką dzieci, jednak przesłuchania trwają i akt oskarżenia może zostać rozszerzony.

  Małżeństwo nie przyznaje się do winy. Według nich kary wymierzane dzieciom były zgodne z przyjętym "systemem".

  Opiekunowie zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu i doprowadzeni do tarnogórskiej prokuratury. Zastosowano wobec nich dozór policji i zakaz zbliżania się do wychowanków. Dzieci zostały przekazane pod opiekę innych rodzin zastępczych. Opiekunom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół