• facebook
 • rss
 • Pasterz dobry

  GB

  dodane 16.04.2015 12:03

  Nieżyjący od 25 lat abp Jerzy Ablewicz do dziś wpływa na styl duszpasterstwa w diecezji tarnowskiej.

  - „Oddanym współpracownikiem rzymskich kongregacji” nazwał abpa Jerzego Ablewicza święty papież Jan Paweł II w telegramie przesłanym na pogrzeb biskupa tarnowskiego (4 kwietnia 1990 r.). Papież wyraził w ten sposób nie tylko uznanie dla ogólnokościelnego zaangażowania biskupa tarnowskiego - swojego „sąsiada” z czasów krakowskich - lecz także uznał, że pełnił on swoją posługę „cum Petro et sub Petro”, to znaczy w najwyższym stopniu urzeczywistniając ją w ścisłej i wszechstronnej łączności z następcą św. Piotra - mówi ks. prof. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie. 

  Z okazji 25. rocznicy śmierci abpa Jerzego Ablewicza odbyła się 15 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie konferencja naukowa pod hasłem: „Oddany współpracownik rzymskich kongregacji”. Jej organizatorem był Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego UPJPII w Krakowie Sekcja w Tarnowie.

  Podczas konferencji o naturze relacji Kościołów partykularnych ze Stolicą Apostolską mówił bp prof. dr hab. Jan Kopiec, biskup gliwicki. O ogólnokościelnym wymiarze posługi abpa Jerzego Ablewicza ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII w Krakowie. Słuchaczom przedstawiono również informację o pracach nad bibliografią dotyczącą abpa Jerzego Ablewicza, a także o zasobie archiwalnym dotyczącym osoby i posługi abpa Jerzego Ablewicza. Wreszcie nie mogło zabraknąć elementu wspomnieniowego, który zrealizował ks. dr Władysław Kostrzewa, protonotariusz apostolski, wikariusz sądowy, a kiedyś wieloletni sekretarz i kapelan bp Jerzego Ablewicza.

  Najbardziej osobiste i konkretne odniesienie do papieża było kluczowym elementem doświadczenia Kościoła przez bp Ablewicza. - Ten aspekt posługi abpa J. Ablewicza chcemy więc szczególnie przypomnieć przy okazji wspominania 25. rocznicy jego śmierci, mając na względzie, że posiada on nieprzemijającą wartość i stanowi wskazanie dla pasterzy i dla wiernych w każdym Kościele partykularnym. Więź ze Stolicą Świętą pozostaje dla każdego pasterza - biskupa i prezbitera - wewnętrznym elementem jego posługi, a dla każdego katolika wewnętrznym wymiarem jego wiary i chrześcijańskiego wędrowania. Niewątpliwie nowe czasy i nowa sytuacja duchowa, którą niosą one ze sobą, nie zmienia niczego w tym, co należy do istoty wiary chrześcijańskiej - więź z papieżem pozostaje jednym z elementów tej istoty, choć domaga się aktualizacji na miarę nowych czasów. O tę aktualizację też więc chodzi w rocznicowym wspomnieniu - wyjaśnia ks. prof. Królikowski

  Słowo wstępne w czasie konferencji wygłosił biskup tarnowski Andrzej Jeż. - Przeżywanie posługi biskupiej w głębokiej jedności z następcą św. Piotra, a także przeżywanie posługi z zapałem apostolskim jako daru otrzymanego od Chrystusa to bardzo wyraziste i charakterystyczny kontekst niemal 28 lat pasterzowania bp Ablewicza w diecezji tarnowskiej – zauważył bp Andrzej Jeż. Dodał, że wspominamy o tym nie tylko dlatego, że obchodzimy rocznicę śmierci abp Jerzego, ale także dlatego, że ów styl duszpasterzowania jest do dziś widoczny w pracy wielu kapłanów w diecezji. - Sięgamy do tego wzorca jako do cennego dziedzictwa, które jest trwałym punktem odniesienia w naszej diecezji – dodał pasterz Kościoła tarnowskiego. 

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół