• facebook
 • rss
 • Przeczyta i pomodli się: Jezu, ufam Tobie

  Mira Fiutak

  dodane 12.04.2015 18:36

  W tej szczególnej godzinie, kiedy cały świat zatrzymuje się, by wołać do Boga, chcemy prosić o Jego miłosierdzie, w którym świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście - powiedział o. Tymoteusz Olsiński na rozpoczęcie modlitwy o godzinie 15.00.

  Koronką do Miłosierdzia Bożego wierni modlili się u zbiegu ulic Sportowej i Bł. Czesława. Przy jedynym przydrożnym krzyżu na terenie parafii franciszkanów w Gliwicach, który właśnie został postawiony w tym miejscu.

  - Stoi na granicy naszej parafii i wita wszystkich wjeżdżających od strony Sośnicy - zauważa o. Tymoteusz Olsiński OFM, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, który pobłogosławił krzyż.

  Uroczysta procesja wyruszyła spod kościoła i przeszła z modlitwą ulicami parafii. Razem z Orkiestrą Dętą KWK „Sośnica”. - Doświadczaliśmy w naszej ojczyźnie odrzucenia krzyża, pohańbienia go i pogwałcenia. Dziś mówi się, że krzyż trzeba usunąć, bo zaprzecza wartościom różnym od chrześcijańskich - powiedział proboszcz w czasie uroczystości.

  Procesja z kościoła do krzyża   Procesja z kościoła do krzyża Mira Fiutak /Foto Gość - Ta parafia 55 lat temu też doświadczyła podobnej historii. Krzyż, który miał stać się początkiem nowego kościoła, miał być usunięty. Nie sposób zapomnieć postawę o. Hilarego, który narażał się dla jego obrony. Podobnie jak wielu innych, którzy pamiętają dobrze tę historię - wspominał odważną postawę w obronie krzyża o. Hilarego Mamorskiego i mieszkańców parafian.

  - Krzyż zawsze będzie znakiem sprzeciwu. Tego sprzeciwu doświadczyliśmy również przy stawianiu tego krzyża - zauważył proboszcz.

  To krzyż misyjny, który w 2009 r. został postawiony przy kościele. Ponieważ wymagał naprawy, został zdemontowany, a jego miejsce zajął dawny krzyż misyjny, który stał przy starym kościele franciszkanów, z datami wszystkich misji przeżywanych przez tę parafię.

  Pojawiło się pytanie, gdzie powinien stanąć wyremontowany krzyż. - Chciałem, żeby na terenie parafii było jakieś miejsce kultu, bo poza małą kapliczką z figurką Matki Bożej na frontonie jednego z budynków przy ul. Gdańskiej, nie ma takiego - mówi o. Olsiński.

  Tablica nawiązująca do obchodzonego 90-lecia parafii   Tablica nawiązująca do obchodzonego 90-lecia parafii Mira Fiutak /Foto Gość W ubiegłym roku rozpoczęli starania o pozwolenie na postawienia krzyża na terenie parafii. Po długich poszukiwaniach miejscach, ostatecznie zdecydowano, że stanie na terenie prywatnym, na posesji państwa Pytków.

  Na krzyżu umieszczone zostały słowa: Jezu ufam Tobie.

  - Ktoś przechodząc, przynajmniej je przeczyta. A czytając, wzniesie do Boga krótką modlitwę. I może to uczyni cud w sercu człowieka, który nie ufa Bożemu Miłosierdziu - mówił pod krzyżem proboszcz

  Obok krzyża na marmurowej tablicy wyryte zostały słowa: „Najświętsze Serce Jezusa, miej miłosierdzie dla nas i całego świata. 1925 - Gliwice - 2015”.

  Nawiązują do obchodzonego właśnie 90-lecia powstania parafii franciszkańskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół