• facebook
 • rss
 • Jubileusz w dobrej formie

  Szymon Zmarlicki

  dodane 15.03.2015 17:55

  Franciszkańska parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach obchodzi 90-lecie istnienia. Uroczystej niedzielnej Eucharystii przewodniczył z tej okazji bp Jan Kopiec.

  Historia parafii sięga lat 20. ubiegłego wieku, kiedy to franciszkanie kupili nieruchomości od niemieckiej firmy w dzielnicy związanej z Hutą Gliwicką. 15 marca 1925 roku parafia została erygowana przejmując ok. 8 tys. mieszkańców należących wcześniej do parafii Świętych Piotra i Pawła.

  – Przenosimy się myślą do tego bardzo ciekawego czasu, gdy po zakończeniu I wojny światowej, a także po rozpoczęciu odbudowy państw i normalnych społeczeństw, prowadzących do powstania narodu, Kościół włączył się w pomnażanie miejsc przyjaźni z Bogiem – przypominał w homilii bp Jan Kopiec.

  Od tamtego czasu zakonnicy nosili się z zamiarem wybudowania nowego klasztoru i kościoła. Prace udało się rozpocząć dopiero w drugiej połowie lat 80. i choć kolejne etapy budowy przychodziły dość mozolnie, dziś wierni mogą już modlić się w nowej świątyni.

  – Patrząc w przeszłość przede wszystkim jesteśmy wdzięczni tamtym ludziom, którzy 90 lat temu mieli odwagę żądać dla siebie miejsca do sprawowania świętych czynności, by w trudnych czasach także na tej ziemi rozbrzmiewało słowo Dobrej Nowiny. Stajemy w czasach, kiedy słyszy się wiele słów i opinii dla Kościoła krzywdzących – mówił hierarcha.

  – Wprawdzie to nie 100, lecz 90 lat. Ale przy dziewięćdziesiątce jeszcze nieraz nasi dziadkowie są całkiem trzeźwi i rześcy. Myślę, że dzisiaj nasza parafia też tryska młodością – cieszył się na zakończenie Eucharystii o. Tymoteusz Olsiński OFM, proboszcz parafii.

  Po Mszy wierni mogli częstować się ciastem i odbierać okolicznościowe pamiątki Po Mszy wierni mogli częstować się ciastem i odbierać okolicznościowe pamiątki Szymon Zmarlicki /Foto Gość Po rocznicowej Mszy orkiestra dęta z kopalni Sośnica wykonała kilka utworów na placu przed kościołem, a wierni mogli poczęstować się ciastem i zabrać okolicznościowe pamiątki. Ofiara zebrana tego dnia zostanie przeznaczona na nowy krzyż na terenie parafii oraz witraże w zakrystii.

  – Jest już zamontowany wizerunek św. Antoniego i św. Franciszka. Będzie jeszcze św. Katarzyna, św. Elżbieta i św. Ludwik Król, patron Trzeciego Zakonu. To witraże ze starego kościoła wykonane w 1923 roku we Wrocławiu przez pracownię niejakiego pana Maxa Nierle – tłumaczy proboszcz.

  Poświęcenie nowego krzyża odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 15. Przy zbiegu ulic Sportowej i bł. Czesława są już przygotowane fundamenty pod jego postawienie.


  Więcej o historii parafii franciszkanów w Gliwicach przeczytasz TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół