• facebook
 • rss
 • Jedyny taki wydział w Polsce

  Klaudia Cwołek

  dodane 23.02.2015 16:53

  Inżynieria biomedyczna Politechniki Śląskiej ma własny budynek.

  dr hab.inż. Marek Gzik, dziekan wydziału przecina symboliczną wstęgę   dr hab.inż. Marek Gzik, dziekan wydziału przecina symboliczną wstęgę Klaudia Cwołek /Foto Gość Studenci i pracownicy naukowi tego wydziału otrzymali nie tylko nowy budynek, ale także nowe laboratoria i sprzęt badawczy. Wydział został otwarty już kilka lat temu, ale teraz ma swoją własną siedzibę z dziekanatem w Zabrzu na terenie campusu akademickiego przy ul. Roosevelta. – Zajęcia, które prowadziliśmy dla studentów były rozrzucone mniej więcej w ośmiu lokalizacjach Zabrza i Gliwic – wyjaśniał na otwarciu dr hab. inż. Marek Gzik, dziekan wydziału. Logistycznie było to trudne, teraz to się zmieni. W projekt zaangażowało się kilka podmiotów. Budynek po Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy przekazało miasto Zabrze. Inwestycja sfinansowana została ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz środków własnych uczelni.

  prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej   prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej Klaudia Cwołek /Foto Gość – Wydział kształci studentów na potrzeby przemysłu medycznego. To mają być specjaliści, którzy będą takim ogniwem między inżynierami i lekarzami. Czyli będą znali potrzeby medycyny, tego jak na przykład skonstruować dane urządzenie, które ma spełniać określone funkcje i będą znali tajniki inżynierskie, jak to zrobić i z kim , we współpracy ze specjalistami jakich branż, żeby urządzenie spełniało potrzeby osób, pracujących w medycynie. Chodzi tu o projektowanie sprzętu, obsługiwanie, serwisowanie i doskonalenie  – wyjaśnia Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej.

  Jest to pierwszy i jak dotąd jedyny Wydział Inżynierii Biomedycznej w Polsce. Jego kadra wywodzi się głównie z dwóch wydziałów Politechniki Śląskiej: Mechanicznego Technologicznego oraz Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Uruchomienie nowych stanowisk w obiekcie przy ul. Roosevelta pozwoli, m.in. na prowadzenie badań z zakresu biomechaniki narządu ruchu oraz rehabilitacji i diagnostyki narządu lokomocyjnego, bezpieczeństwa ruchu drogowego, projektowania sprzętu rehabilitacyjnego, biomateriałów, implantów oraz instrumentarium chirurgicznego, metodologii i analizy przetwarzania sygnałów biologicznych, wytwarzania materiałów biomorficznych i obrazowania medycznego.

  Podczas otwarcia można było zapoznać się z technologią różnych badań   Podczas otwarcia można było zapoznać się z technologią różnych badań Klaudia Cwołek /Foto Gość Wydział posiada nowoczesne laboratoria w Zabrzu i Gliwicach. W nowym budynku znalazł się dziekanat oraz cztery katedry: Informatyki i Aparatury Medycznej, Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych, Biomechatroniki oraz Biosensorów i Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych.

  W uroczystości otwarcia wzięły udział władze Politechniki Śląskiej, władze samorządowe województwa śląskiego, Zabrza oraz przedstawiciele ośrodków naukowo-badawczych, jednostek klinicznych i przemysłowych, współpracujących z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej. Nową siedzibę poświęcił ks. Józef Dorosz, dziekan dekanatu Zabrze.

  Sala Rady Wydziału   Sala Rady Wydziału Klaudia Cwołek /Foto Gość


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół