Nowy numer 20/2018 Archiwum

Za białym koniem po osiedlu

Obok Orszaków Wszystkich Świętych czy Orszaków Trzech Króli, coroczne przemarsze ulicami miast w tzw. „marcinki” zdobywają coraz większą popularność.

Procesje we wspomnienie św. Marcina, rzymskiego żołnierza i biskupa, organizowane są w wielu miejscowościach i parafiach, m.in. w Tarnowskich Górach czy Ziemięcicach, gdzie stały się już wieloletnią tradycją. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się też orszak w parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy. Tam rolę świętego odegrał jeden z księży.

Choć spotkanie z dawnym wojownikiem jadącym na białym koniu przyciąga głównie dzieci, w gliwickiej procesji 11 listopada brało udział również wielu dorosłych. Spod kościoła św. Jacka przeszli ulicami parafii, by powrócić do amfiteatru przy kościele, gdzie św. Marcin pragnął spotkać się z podążającymi za nim wiernymi.

Więcej w kolejnym numerze "Gościa Gliwickiego" (47/2014).

Po procesji wszystkie dzieci otrzymały rogale. Niektóre czekały na nie chyba bardziej, niż na zobaczenie konia   Po procesji wszystkie dzieci otrzymały rogale. Niektóre czekały na nie chyba bardziej, niż na zobaczenie konia Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma