• facebook
 • rss
 • Józef Bonczol ma swój skwer

  www.bytom.pl /kc

  dodane 05.11.2014 16:10

  Zmarły w 2012 roku archiwista kurii gliwickiej został upamiętniony w Bytomiu, gdzie mieszkał.

  Skwer u zbiegu ulic Stolarzowickiej i Felińskiego decyzję bytomskiej Rady Miejskiej nosi imię Józefa Bonczola. O jego upamiętnienie zabiegali mieszkańcy Miechowic, skąd pochodził archiwista. Józef Bonczol urodził się 28 marca 1934 roku w Miechowicach. W wieku jedenastu lat był świadkiem okrucieństw, jakich doznali mieszkańcy tej części miasta w 1945 roku oraz świadkiem tragedii deportacji Ślązaków w głąb ZSRR. Swoją bezcenną wiedzą na ten temat dzielił się w publikacjach i materiałach filmowych. Choć zawodowo związany był z Zespołem Elektrowni Górnośląskich, angażował się też w działalność parafii Bożego Ciała, gdzie przez 23 lata pracował jako kancelista.

  Od 1992 roku pełnił funkcję archiwisty w Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. Stworzył od podstaw jej archiwum, był również odpowiedzialny za zlecenia genealogiczne, kierowane do kurii gliwickiej i w tym zakresie współpracował z Amerykańskim Towarzystwem Genealogicznym w Salt Lake City.

  W swoim archiwum Józef Bonczol zgromadził m.in. korespondencję siostry ks. Jana Frenzla, zamordowanego przez sowieckich żołnierzy. Jego wspomnienia można znaleźć m.in. w publikacji "Ofiary stalinizmu na ziemi bytomskiej" i „Bytomskie martyrologium powojennych lat 1945 - 1956.” pod red. prof. Jana Drabiny.

  „Józefa Bonczola cechowała ogromna kompetencja i szeroki zasób wiedzy historycznej. Jako świadek tragicznych wydarzeń II wojny światowej troszczył się, aby nie zaginęła pamięć o naszych przodkach i bohaterach – tej sprawie poświęcał swoje liczne artykuły. Marzył o procesie beatyfikacyjnym księży męczenników: Antoniego Korczoka i Johanna Frenzla, przygotowując dokumentację z historykami IPN w Katowicach. Tej sprawy nie zdążył już dokończyć” – napisał po jego śmierci ks. dr Piotr Górecki, który dzielił z nim biuro w kurii.

  Józef Bonczol pracował do ostatniej chwili. Zmarł 9 listopada 2012 roku, został pochowany na cmentarzu w parafii Krzyża Świętego w Bytomiu-Miechowicach.

  Józef Bonczol w gliwickiej kurii   Józef Bonczol w gliwickiej kurii Ks. Waldemar Packner /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół