• facebook
 • rss
 • To nie praca, tylko pasja

  mf

  dodane 12.10.2014 00:24

  "30 lat z błyskiem flesza" to tytuł wystawy zdjęć Wojciecha Barana otwartej w CH Forum w Gliwicach. A na niej trzydzieści wybranych przez autora fotografii spośród niezliczonej liczby wszystkich, które wykonał.

  Wojtek Baran jest wszędzie tam, gdzie w Gliwicach dzieje się coś wartego sfotografowania. Śmiało można powiedzieć, że w pewien sposób dokumentuje życie tego miasta. Na wystawie żartowano, że nie ma w Gliwicach człowieka, któremu Wojtek nie zrobiłby zdjęcia. Sam autor mówi, że lubi robić zdjęcia ludziom i dla ludzi.

  – To nie jest praca tylko pasja – mówi Wojciech Baran o swoim fotografowaniu. – Bardzo trudno było wybrać tych trzydzieści zdjęć na wystawę, bo wszystkich zrobiłem już chyba nie tysiące tylko miliony. Na tych, które tutaj pokazuję są ważne dla mnie osoby i wydarzenia – mówił autor podczas otwarcia wystawy.

  Urodził się w Gliwicach. Fotografuje od początku nauki w Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku-Wrzeszczu. Właśnie te dwa miasta są jego ulubionymi na mapie. Regularnie odwiedza Gdańsk, dlatego na wystawie oprócz gliwickich, znalazły się też zdjęcia z wybrzeża.

  Są fotografie zrobione niedawno i czarno-białe z minionej epoki. Gliwickie spotkanie z Janem Pawłem II. Krzyż na cmentarzu Wójtowej Wsi w wieczór Wszystkich Świętych z zarysem bloków pobliskiego osiedla. – Lubię tam przychodzić. Jedno i drugie blisko, jak przejście z życia do śmierci i ze śmierci do życia – mówi Wojtek. Ale też pożegnanie z gliwickim Balcerkiem, zdjęcia sportowe, koncerty, wśród nich ulubiony Perfect.

  W czasie jubileuszu Wojtka Barana zagrał gliwicki raper Skorup. A po nim wystąpiła Orkiestra Dęta z Poniszowic.

  Ponieważ znakiem rozpoznawczym Wojtka jest rower, jego ulubiony środek transportu, dlatego wśród różnych prezentów, które tego wieczoru odbierał, znalazła się też tabliczka z napisem: zarezerwowane miejsca dla Wojtka Barana. Dostał ją od Centrum Handlowego Forum, żeby miał tutaj własne miejsce parkingowe.

  Wczoraj natomiast w Stacji Artystycznej Rynek otwarta została wystawa jego zdjęć zatytułowana „Gliwice w chmurach”.

  Na wystawie pokazanych zostało trzydzieści zdjęć na trzydziestolecie   Na wystawie pokazanych zostało trzydzieści zdjęć na trzydziestolecie Mira Fiutrak /Foto Gość


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół