• facebook
 • rss
 • Musimy głośno wołać: "Nigdy więcej!"

  Klaudia Cwołek

  dodane 31.08.2014 20:30

  - Musimy domagać się pokoju w tym miejscu, w którym 75 lat temu zapoczątkowano koszmar wojny - powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, pod Radiostacją.

  W miejscu tzw. prowokacji gliwickiej rozpoczęły się uroczystości z udziałem duchowieństwa i przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Spotkanie odbywa się na otwartej przestrzeni pod liczącą 111 metrów wieżą, gdzie 31 sierpnia 1939 roku Niemcy sfingowali napad rzekomych polskich powstańców na niemiecką radiostację.

  - Przez ostatnie dziesięciolecia mieszkańcy Europy zapomnieli o wojnie. Przyzwyczailiśmy się do myśli, że wojna na naszym kontynencie jest niemożliwa. Oszukiwaliśmy się nawet, że tragiczne wydarzenia na Bałkanach to tylko chwilowe szaleństwo, które tak naprawdę nas nie dotyczy - mówił Zygmunt Frankiewicz. -  Wydarzenia ostatnich miesięcy gwałtownie zachwiały tą pewnością. Okazało się bowiem, że nawet w naszej bezpiecznej i spokojnej Europie suwerenność i integralność terytorialna może być podważona propagandą i pogwałcona brutalną siłą. Tym głośniej musimy dzisiaj zawołać pod Radiostacją Gliwicką: "Nigdy więcej!". Tym głośniej musimy domagać się pokoju w tym miejscu, w którym 75 lat temu zapoczątkowano koszmar wojny. Pokój nie jest nam dany raz na zawsze, a jego trwanie nie przychodzi bez wysiłku - apelował prezydent Gliwic.  

  Abp Stanisław Gądecki, bp Wolfgang Ipolt i kard. Reinhard Marx   Abp Stanisław Gądecki, bp Wolfgang Ipolt i kard. Reinhard Marx Klaudia Cwołek /Foto Gość Niebawem medytację prowadzić będą abp Wiktor Skworc, przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz, reprezentujący Kościół ewangelicko-augsburski bp elekt Marian Niemiec oraz rabin Joshua Ellis z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

  Wśród gości obecni są także przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec i Polski - kard. Reinhard Marx i abp Stanisław Gądecki, biskupi metropolii górnośląskiej, przedstawiciel prezydenta RP Zbigniew Włosowicz, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz przedstawiciele władz regionu.   

  Symbolicznym gestem będzie zapalenie po raz kolejny w tym miejscu „światła dla pokoju”. Znicze zostaną złożone pod kompozycją rzeźbiarską autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha. Znajduje się na niej napis: „1939-1945-1995. Pamiętając o przeszłości, z myślą o przyszłości”. Podczas uroczystości wykonywane są utwory kompozytorów niemieckich i polskich. Wieczór prowadzi Zbigniew Stryj, aktor Teatru Nowego w Zabrzu.

  Pomysł spotkania pod gliwicką Radiostacją wyszedł ze strony biskupów niemieckich i został chętnie podjęty przez pasterzy Kościoła w Polsce, z abp. Stanisławem Gądeckim na czele. Przed przyjazdem na teren Radiostacji w gliwickiej katedrze przewodniczył on Eucharystii, podczas której homilię wygłosił kard. Marx (więcej o Mszy piszemy TUTAJ).

  Symbolicznym gestem będzie zapalenie po raz kolejny w tym miejscu „światła dla pokoju”   Symbolicznym gestem będzie zapalenie po raz kolejny w tym miejscu „światła dla pokoju” Klaudia Cwołek /Foto Gość Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół