• facebook
 • rss
 • Pasjonaci teologii

  Klaudia Cwołek

  dodane 07.03.2014 14:00

  W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach 21 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w diecezjalnym etapie Olimpiady Teologii Katolickiej.

  Trzy pierwsze miejsca zdobyli: Katarzyna Aleksy z IV LO w Bytomiu, Justyna Wydra z II LO w Tarnowskich Górach i Dawid Pytlik z II LO w Zabrzu. Cała trójka tym samym awansowała do finału ogólnopolskiego Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbędzie się w Bydgoszczy.

  Na wypełnienie testu z 33 pytaniami uczniowie mieli 45 minut. Żeby odpowiedzieć, trzeba było być bardzo dobrze przygotowanym. Temat tegorocznej, 24. edycji olimpiady to „Męczennicy XX wieku - świadkowie wiary”. Pierwsze pytanie brzmiało: "Jakich dwóch męczenników niekatolickich wymienia w swej homilii w rzymskim Koloseum w roku 2000 Jan Paweł II?"*.

  - Pytania były trudne - przyznaje Katarzyna Aleksy, zdobywczyni I miejsca, uczennica pierwszej klasy liceum   Do olimpiady przygotowywała się około miesiąca i  teraz cieszy się z awansu do finału.

  - Poziom był dość dobry, chociaż pytania były bardzo trudne, niektóre sformułowane dość ogólnie, dlatego uczniowie musieli się wykazać wiedzą. Nikt nie uzyskał maksymalnej ilości punktów - mówi ks. Tadeusz Hryhorowicz, przewodniczący jury. Żeby odpowiedzieć poprawnie, trzeba było mieć wiadomości z różnych dziedzin: Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, historii. 

  W jury, oprócz ks. Tadeusza Hryhorowicza zasiedli: katechetki Jolanta Bodusz z Tarnowskich Gór i Małgorzata Hluzow z Zabrza oraz ks. Marian Błaszczotka z parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach.

  * Prawidłowa odpowiedź brzmi: metropolita Sankt Petersburga Beniamin i pastor luterański Paul Schneider.

  Laureaci olimpiady (od prawej): Katarzyna Aleksy (I miejsce), Justyna Wydra (II miejsce) i Dawid Pytlik (III miejsce)   Laureaci olimpiady (od prawej): Katarzyna Aleksy (I miejsce), Justyna Wydra (II miejsce) i Dawid Pytlik (III miejsce) Klaudia Cwołek /GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół