• facebook
 • rss
 • Watykański minister zdrowia w SCCS

  Klaudia Cwołek

  dodane 19.02.2014 15:42

  Abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, oraz bp gliwicki Jan Kopiec byli dziś gośćmi Śląskiego Centrum Chorób Serca.

  Pomysłodawcą spotkania był prof. Jacek Białkowski, „niespokojny dobry duch” w dziedzinie kardiologii dziecięcej, jak go przedstawił prof. Marian Zembala, dyrektor SCCS.

  Do Zabrza zaprosił abp. Zygmunta Zimowskiego, żeby zaprezentować i prosić o wsparcie dla projektu "Hemodynamika dla Afryki". Prof. Jacek Białkowski od lat zajmuje się pomocą szkoleniową dla krajów rozwijających się.

  - Cieszę się ogromnie, że w czasie tej mojej „pielgrzymki po Polsce”, bo zacząłem od Jasnej Góry, znalazło się również to miejsce - mówił abp Zygmunt Zimowski. - Wszyscy, którzy pochylacie się nad ludzkim cierpieniem, ludzkim bólem - patrzycie w serce. W to fizyczne serce, które jest tak bardzo ważne dla organizmu ludzkiego, ale patrzycie również w to duchowe serce, w człowieka. Dlatego, że macie dobre serca i za tę dobroć serca chciałem wam serdecznie podziękować. Bóg wam zapłać, bo tutaj nie tylko Śląsk się leczy, ale cała Polska - mówił, cytując Adama Mickiewicza „Miej serce i patrzaj w serce”.

  Prof. Jacek Białkowski   Prof. Jacek Białkowski Klaudia Cwołek /GN W swoim wystąpieniu abp Zygmunt Zimowski przypomniał znaczenie ustanowionego przez Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego i jego listu apostolskiego „Salvifici doloris” oraz osobistego cierpienia, którym naznaczone było jego życie.

  Wspominał, jak po kanonizacji siostry Faustyny, papież przy obiedzie snuł refleksje na temat jej osoby, Łagiewnik i Bożego Miłosierdzia. Karol Wojtyła, gdy pracował w Solvayu codziennie przechodził koło miejsca, gdzie mieszkała siostra Faustyna.

  W czasie kanonizacji uświadomił sobie, że w tamtym czasie, gdy człowiek był tak bardzo wgnieciony w ziemię, poniewierany, kiedy godność ludzka została zdeptana, Bóg objawiał swoje miłosierdzie. Abp Zygmunt Zimowski przybliżył też treści orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego pt. „Wiara i miłość”.

  W ramach oficjalnej części spotkania wystąpili ponadto: bp gliwicki Jan Kopiec i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz z medycznymi prezentacjami: prof. Jacek Białkowski, prof. Małgorzata Szkutnik i dr Szymon Pawlak.

  Prof. Marian Zembala oprowadza gości po szpitalu. Od lewej: bp Jan Kopiec, abp Zygmunt Zimowski i Małgorzata Mańka-Szulik   Prof. Marian Zembala oprowadza gości po szpitalu. Od lewej: bp Jan Kopiec, abp Zygmunt Zimowski i Małgorzata Mańka-Szulik Klaudia Cwołek /GN Na zakończenie prof. Marian Zembala opowiedział o zeszłorocznym „Rejsie dla serca” żaglowcem na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC w Amsterdamie.

  Na pokładzie „Daru Młodzieży” było wtedy ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całej Polski. Był to też wyraz wdzięczności dla społeczeństwa Holandii za największy w historii powojennej Polski program pomocy dzieciom z ciężkimi wrodzonymi wadami serca.

  Spotkanie odbyło się w auli prof. Z. Religii w SCCS w Zabrzu   Spotkanie odbyło się w auli prof. Z. Religii w SCCS w Zabrzu Klaudia Cwołek /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół