• facebook
 • rss
 • Dokąd idziemy, skąd pochodzimy

  Mira Fiutak

  dodane 14.02.2014 15:15

  Nowa siedziba Muzeum Miejskiego w Zabrzu już otwarta. Od dzisiaj można zwiedzać pierwszą prezentowaną tu wystawę, która przypomina historię tego miejsca w centrum miasta.

  Muzeum przeniosło się do wyremontowanych pomieszczeń w budynku przy ul Powstańców Śląskich 3. To już stałe, drugie - razem z Cafe Silesia (ul. 3 Maja 6) - miejsce wystawiennicze placówki. Docelowym jednak ma być Centrum Kultury Carbon Art, powstanie w sąsiedztwie restaurowanej sztolni, u zbiegu ulic Słodczyka i Jagiellońskiej. Oprócz Muzeum Miejskiego znajdą tam swoje miejsce m. in. Miejska Biblioteka Publiczna czy Centrum Organizacji Pozarządowych.

  - Muzeum Miejskie jest bardzo ważną instytucją. Żeby wiedzieć, gdzie idziemy, musimy wiedzieć, skąd pochodzimy - powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Miasto na kulturę nie szczędzi pieniędzy, co roku przekazuje ponad 20 mln zł, które dzielimy na wiele instytucji. Staramy się patrzeć na kulturę całościowo, poprzez podejmowanie działań kulturalnych, ale też dbałość o instytucje kultury. Filharmonia w nowym miejscu czy teatr po remoncie jeszcze bardziej przyciągają publiczność - wyjaśnia.

  Muzeum Miejskie w 2006 r. musiało opuścić swoją siedzibę przy placu Krakowskim, którą nadzór budowlany ze względu na stan techniczny wyłączył z użytkowania. Tymczasowo korzystało z budynku przy ul. 3 Maja, w sąsiedztwie kopalni Guido. W nowej siedzibie, której koszt remontu wyniósł 3,2 mln. zł, znajduje się sala wystawiennicza oraz pracownie, biura i nowoczesne magazyny. Obok muzeum mieści się również niedawno otwarte biuro Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości.

  - Mamy nową przestrzeń wystawienniczą, gdzie będą prezentowane wystawy zmienne i nieduże formy edukacyjne. Niedaleko są tereny zielone, więc latem na pewno wykorzystamy je na jakieś plenerowe imprezy. Ale muzeum to nie tylko wystawy, to również zbiory, pracownie, gdzie przygotowywane są ekspozycja, opracowywane zbiory. I one również znalazły tutaj swoje miejsce - mówi Urszula Wieczorek, dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu. I zachęca do kontaktu z muzealnikami, zanim bezpowrotnie wyrzuci się jakieś pochodzące sprzed lat przedmioty. W ciągu ponad 70 lat muzeum zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy eksponatów.

  Pierwszą prezentowaną w nowym miejscu jest wystawa przybliżająca historię miejsca, które właśnie stało się siedzibą muzeum. Podczas uroczystego otwarcia oprowadził po niej kurator Piotr Hnatyszyn.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół