• facebook
 • rss
 • Rusza Bytomski Teatr Tańca i Ruchu "Rozbark"

  Mira Fiutak

  dodane 13.02.2014 15:20

  Siedziba jest już gotowa. Otwarcie zaplanowane zostało na początek marca. Wtedy też teatr zaprasza wszystkich zainteresowanych do poznania nowego obiektu i darmowego "przetestowania" proponowanych w nim zajęć.

  Teatr mieści się w wyremontowanych budynkach dawnej kopalni "Rozbark" w Bytomiu. W cechowni znajduje się sala teatralna z widownią na prawie 200 osób, w części mobilną, którą można zmieniać w zależności od potrzeb spektaklu. Oprócz tego są tu sale baletowe do ćwiczeń, siłownia, garderoby oraz biura i kawiarenka. Teatr ma też do dyspozycji dawny budynek administracyjny z hotelem i tereny przylegające do nich z parkingiem na ponad 180 miejsc, które mogą być również wykorzystywane do plenerowych projektów tanecznych.

  Koszt całości inwestycji to 18 mln zł. Z tej kwoty w remoncie cechowni 75 proc. pochodziło z pieniędzy unijnych, reszta to udział miasta, a w przypadku budynku hotelowego - odpowiednio - 40 i 60 proc.

  - Tradycje tańca w Bytomiu sięgają ponad 20 lat i zamierzamy je kontynuować i rozwijać. Formuła tańca współczesnego jest nadal aktualna, w naszych planach jest rozszerzenie jej o część klasyczną, czyli balet oraz taniec nowoczesny - break dance, street dance, hip-hop - powiedział Adrian Lipiński, dyrektor Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu "Rozbark", nawiązując do działalności zlikwidowanego Śląskiego Teatru Tańca, którego kontynuacją jest nowa placówka.

  Sala baletowa do ćwiczeń, z prawej dyrektor Adrian Lipiński   Sala baletowa do ćwiczeń, z prawej dyrektor Adrian Lipiński Mira Fiutak /GN - Myślimy o mieszkańcach Bytomia i dzielnicy, gdzie mieści się teatr, jak i o środowisku międzynarodowym. Ogłosiliśmy audycje do dwóch premier, gdzie zgłaszają się tancerze międzynarodowi, chcemy współpracować z zagranicznymi choreografami przy spektaklach i konferencji międzynarodowej, gdzie pojawią się w roli uczestników oraz prowadzących zajęcia i warsztaty - wyjaśnia dyrektor teatru. Tegoroczna 21. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu odbędą się od 28 czerwca do 6 lipca.

  W najbliższym czasie w konkursie wyłoniony zostanie dyrektor artystyczny teatru, który zajmie się kompletowaniem stałego zespołu i zaplanowaniem kolejnego sezonu artystycznego 2014/2015.

  Oprócz działań artystycznych, prowadzone będą programy edukacyjne i społeczne, skierowane do różnych grup wiekowych, dla profesjonalistów i amatorów. Nie tylko związane wprost z tańcem, ale szeroko pojętym ruchem.

  Oficjalne otwarcie Teatru Tańca "Rozbark" zaplanowane zostało na cały weekend - od 7 do 9 marca. Wtedy też na dni otwarte do jego siedziby zaproszeni są miłośnicy tańca i wszyscy zainteresowani nową placówką. Ze spektaklami do Bytomia przyjadą Polski Teatr Tańca i Bydgoski Teatr Lalek "Buratino".

  Będzie też okazja do zapoznania się z propozycjami bytomskiego teatru, uczestnicząc w darmowych lekcjach pokazowych wszystkich warsztatów, które będą tu prowadzone. A dla mniej zaawansowanych w tańcu będzie dancing na Rozbarku. -  W trakcie dni otwartych będziemy przeprowadzać też audycję do spektaklu, którym zostanie otwarta tegoroczna edycja międzynarodowej konferencji tańca w czerwcu. Choreografowie wyłonią tancerzy, którzy w połowie maja rozpoczną pracę - wyjaśnia Anna Wróblowska, pełnomocnik ds. programowych teatru.

  Teatr zapowiada współpracę z bytomską szkołą baletową, Operą Śląską i Państwową Wyższą Szkołą Teatralną.

  Budynek cechowni kopalni "Rozbark", siedziba teatru   Budynek cechowni kopalni "Rozbark", siedziba teatru Mira Fiutak /GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół