• facebook
 • rss
 • Mamy być żywą Ewangelią

  Mira Fiutak

  dodane 11.02.2014 17:06

  Chorzy, niepełnosprawni i starsi pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej 11 lutego - w dniu kiedy Kościół obchodzi XXII Światowy Dzień Chorego.

  - Witam was w naszym sanktuarium i życzę, by chwile spędzone u stóp Matki Bożej Lubeckiej wzbogacały wasze dusze i serca, a dzięki temu wpływały na siły fizyczne i codzienne życie - powitał zebranych ks. Andrzej Bartysiewicz, kustosz sanktuarium w Lubecku.

  Eucharystii przewodniczył bp Jan Wieczorek. Ponieważ dzień chorego obchodzony jest w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, wspominał w homilii swoją pierwszą pielgrzymkę, gdy jako biskup gliwicki pojechał do tego miejsca razem z grupą osób niepełnosprawnych.

  - Pozostały mi trzy obrazy: osób niepełnosprawnych, wielu z nich poruszających się na wózkach, ich opiekunów, bez których nie znaleźliby się w tym miejscu, i wzajemnej modlitwy jednych za drugich - powiedział.

  Obchodom dnia chorego w tym roku towarzyszą słowa "Wiara i miłosierdzie: »My także winniśmy oddać życie za braci« (1J 3,16)”.

  - Pierwszym czynem wiary jest miłość miłosierna. To jest misja Kościoła, która jest dziś tak mocno akcentowana przez papieża Franciszka. Nawet w czasie dopiero co zakończonej wizyty biskupów podkreślał, żeby szczególną uwagę poświęcać chorym, cierpiącym i ubogim - zauważył bp Wieczorek.

  Przypomniał, że ta troska przejawiała się od początków Kościoła, a dziś możemy ją odczytywać na przykład w działalności Caritas. Zwrócił uwagę na działające w diecezji gliwickiej 18 stacji Caritas, domy pomocy dla osób starszych czy jadłodajnie, również te dowożące posiłki do domów.

  - Dziś to nasze diecezjalne sanktuarium jest szczególnym miejscem modlitwy do Boga, wzajemnie jedni za drugich. Jesteśmy zobowiązani do stawania się żywą Ewangelią, jak zachęca papież Franciszek - powiedział bp Jan Wieczorek. A nawiązując do Świętego z Asyżu, zachęcał do jego postawy: - Miał serce wypełnione miłością, a umysł ogarnięty Ewangelią. I tak szedł przez Europę przemieniając ten świat i Kościół - zauważył.

  W czasie spotkania pielgrzymującym do sanktuarium lubeckiego udzielany był sakrament namaszczenia chorych, a na koniec modlitwy każdemu z obecnych błogosławieństwo lurdzkie.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół