• facebook
 • rss
 • Światło na oświetlenie naszych dróg

  Mira Fiutak

  dodane 17.12.2013 23:30

  Cieszę się bardzo, że ten znak nadziei zawitał także do nas. Tym radosnym akcentem łączymy się z Ziemią Świętą, skąd przyszło do nas światło. Światło nadziei, obecności Bożego Syna – powiedział bp Jan Kopiec do harcerzy, którzy przekazali na jego ręce Betlejemskie Światło Pokoju.

  Światło z Betlejem dotarło na kontynent europejski do Wiednia, a stamtąd przez Słowację do Polski na Jasna Górę. Harcerze przywieźli je do Gliwic z Krakowa, a 17 grudnia przekazali na ręce Biskupa Gliwickiego podczas Mszy roratniej w katedrze. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!”. I jest zachętą do pracy nad sobą i stawania się lepszym, żeby w ten sposób pociągać w dobrym innych.

  – Dziękujemy harcerzom za ich odwagę i uczciwość. I ich wspaniałe świadectwo, młodych ludzi, którzy chcą powiedzieć o Jezusie Chrystusie w dzisiejszym świecie – powiedział bp Jan Kopiec. – Niech to światło będzie oświetleniem naszych dróg, byśmy błędów nie popełniali i zawsze prawdziwą drogę odnajdywali. Znakiem naszej łączności z Chrystusem, którego przyjścia oczekujemy – dodał.

  Po uroczystym przekazaniu światła z Betlejem w katedrze, poszczególne drużyny zanoszą je do innych gliwickich kościołów i szkół, skąd uczniowie mogą wziąć je do swoich domów.

  – To wydarzenie jest ogólnoświatowe. Początek jest w grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Tam palestyńscy i izraelscy skauci razem przekazują je na znak pojednania, pomimo konfliktu, który toczy się na tej ziemi – mówi przewodnik Mirosław Boksa z Hufca Ziemi Gliwickiej. – To przekazywany z ręki do ręki symbol pojednania, pogodzenia się. Światło, które dociera do Polski, wędruje po całym kraju. To jedno światło dzieli się na wiele światełek, żeby na stole wigilijnym było zapalone w jak największej liczbie domów na znak pojednania w tym szczególnym dniu – wyjaśnia.

  W katedrze światło z Betlejem będzie wystawione w kaplicy adoracji, skąd można je zabierać do domu.

  Harcerze w gliwickiej katedrze   Harcerze w gliwickiej katedrze Mira Fiutak/ GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół