• facebook
 • rss
 • Czujcie się ambasadorami rodzin

  Mira Fiutak

  dodane 19.05.2013 21:30

  - Nie ma innej drogi jak wspieranie tego, co jest fundamentalne, czyli rodziny - powiedział bp Jan Kopiec do zebranych w gliwickiej katedrze.

  Wczoraj VI Metropolitalne Święto Rodziny zainaugurowane zostało widowiskiem w wykonaniu zespołu „Śląsk”, dzisiaj – modlitwą w katedrach: gliwickiej, katowickiej i opolskiej. – Chcemy dojrzale, z dużym szacunkiem i godnością mówić o problemach rodziny, małżeństwa, przekazywania życia – zwrócił się bp Jan Kopiec do rodzin zebranych w katedrze w Gliwicach. – Czujcie się ambasadorami rodzin naszej diecezji. Wszędzie, gdzie docieracie, przekazujcie od Kościoła gliwickiego wyrazy szacunku dla rodzin, które starają się żyć w zgodzie z sumieniem – dodał.

  W gliwickiej katedrze spotkali się też przedstawiciele różnych ruchów, stowarzyszeń i wspólnot związanych z duszpasterstwem rodzin. Przed rozpoczęciem Eucharystii osoby ze wspólnot neokatechumenalnych uwielbiały Boga śpiewem i tańcem przed wejściem do katedry.

  Eucharystia rozpoczynająca MŚR w tym roku odbyła się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Nawiązując do tego wydarzenia z początków Kościoła, biskup gliwicki stwierdził, że „atmosfera tamtych dni musiała być niezwykle porywająca”. Wylanie Ducha na uczniów Chrystusa – tak wtedy, jak i dzisiaj – przenosi w zupełnie nową rzeczywistość. Zmienia „starotestamentalny” obraz Boga na Tego, który jest blisko człowieka. Przychodzi z całą nowością Dobrej Nowiny. Kiedy Zmartwychwstały staje przed Apostołami – zagubionymi, świadomymi swojej niedoskonałości – niczego im nie wypomina. Mówi: „pokój wam” i posyła do świata. – Minęły wieki, ale myślę, że nasza sytuacja jest podobna. Ciągle jesteśmy pod ciężarem wielu spraw, których nie rozumiemy. Targani naszymi lękami, obawami. I do nas dziś przychodzi Jezus Chrystus i mówi: idźcie i nauczajcie nowego porządku. Nie stójcie w miejscu – zachęcał bp Kopiec.

  – Pochylamy się dziś się nad jedną z kluczowych kwestii, jaką jest dobro rodziny. Nie ma innej drogi, jak droga wspierania tego, co jest fundamentalne. Od czego wszystko bierze swój początek i w czym się człowiek realizuje. Chcemy stanowić sprawiedliwe prawo i dojrzałe przepisy dotyczące naszego życia. Chcemy wszystkim ludziom pokazać, jaka jest właściwa droga do zapewnienia światu przyszłości i nadziei – powiedział bp Jan Kopiec. Podczas Eucharystii wszyscy małżonkowie zebrani w katedrze odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne i małżeńskie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół