• facebook
 • rss
 • Niezwykła kaplica w Potępie

  Ks. Waldemar Packner

  dodane 25.03.2013 09:23

  Kaplica Grobu Pańskiego w Potępie (parafia Koty), wybudowana w 1672 roku, jest unikatem w skali kraju. Podobne są w Głogówku i Żaganiu, a w całej Europie jest ich tylko 17.

  Do niedawna o istnieniu imitacji jerozolimskiego grobu Chrystusa w niewielkiej wiosce obok Kotów wiedziało niewielu. Dziś, po gruntowej renowacji, kaplica w Potępie otwarta jest przez cały dzień, przyciągając coraz więcej pielgrzymów i turystów. Wszystko za sprawą ks. Marcina Kwoczały, proboszcza parafii Koty, i zaangażowaniu wiernych, którzy większość prac wykonali sami i zupełnie bezinteresownie.

  W średniowieczu budowanie kapic Grobu Pańskiego, wzorowanego na oryginale z Jerozolimy, było dość powszechne. Do Świętego Miasta pielgrzymowali nieliczni i bogaci, za to po powrocie sobie i poddanym budowali jerozolimskie imitacje. Tak powstawały m.in. kalwarie i kaplice Grobu Pańskiego. – Nasza wolnostojąca kaplica jest jedną z trzech zachowanych w Polsce i siedemnastu w Europie. Mamy więc być z czego dumni – nie kryje satysfakcji ks. M. Kwoczała.

  Kaplica zbudowana jest na planie prostokąta z pięciobocznym zamknięciem od strony prezbiterium. Ma dwa pomieszczenia – przedsionek Anioła oraz niską komorę grobową. W niej znajduje się naturalnej wielkości drewniana rzeźba Chrystusa spoczywającego w grobie.

  Kaplica Grobu Pańskiego otwarta jest cały dzień   Kaplica Grobu Pańskiego otwarta jest cały dzień Ks. Waldemar Packner/GN Rok temu proboszcz z parafianami podjął się kapitalnego remontu zniszczonego obiektu. W komorze grobowej skuto tynk, odsłaniając przy tym oryginalne cegły. Z przedsionka Anioła zniknęła wysłużona boazeria, pojawiły się za to stalle z jerozolimskimi krzyżami. Dach pokryty został gontem, a elewację ozdobiono 10 drewnianymi kolumnami. – Tak, jak w jerozolimskim oryginale i jak było przed wiekami, kiedy Boży grób w Potępie został wybudowany – mówi ks. Marcin Kwoczała. Nowe miejsce otrzymało również tabernakulum, gdzie jest Najświętszy Sakrament. – Kaplica otwarta jest od świtu do zmierzchu. Wielu mieszkańców i turystów zagląda tu, aby na chwilę się pomodlić. Mają do dyspozycji opracowania do medytacji Drogi Krzyżowej – zachęca proboszcz.

  Msze w kaplicy odprawiane są w środy i piątki o godz. 7.15 (w okresie letnim o godz. 8). Uroczystości odpustowe odbywają się dwa razy w roku – zawsze w sobotę przed III Niedzielą Wielkanocną oraz w okolicy liturgicznego wspomnienia św. Medarda (w tym roku 9 czerwca, Suma o godz. 11).

  Więcej na stronie parafialnej www.parafia.koty.prv.pl (zakładka Boży Grób).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół