• facebook
 • rss
 • Czekoladowa kolekcja hrabiego Redena

  MF

  dodane 08.02.2013 12:56

  Zwykle odlewane są z żeliwa, ale bywają też… z czekolady. Na taki pomysł wpadło Muzeum w Gliwicach.

  Powstały z myślą o wielbicielach słodyczy, ale też piękna zabytkowych wyrobów Królewskiej Odlewni Żelaza. Ich zbiór znajduje się w tutejszym Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. 

  Dzięki współpracy muzeum i cukierniczej manufaktury przygotowane zostały czekoladowe repliki XIX-wiecznych żeliwnych medalionów. Znajdują się na nich portrety antycznych władców, królowych i królowych czy XIX-wiecznych znanych postaci. Modę na nie sprowadził do Gliwic związany z Królewską Odlewnią Żelaza Fryderyk Wilhelm von Reden, dlatego czekoladową kolekcję muzeum nazwało „Kolekcją hrabiego Redena”.

  W Królewskiej Odlewni Żelaza wykonywano medaliony w żeliwne pokryte czarną patyną i z brązu, niektóre były częściowo złocone. Mniejsze wprawiano w naszyjniki, bransolety, kolie czy pierścienie, większe – ozdabiały wnętrza.

  Czekoladowa kolekcja to pomysł Ewy Chudyby z Muzeum w Gliwicach.  – Zrodził się z fascynacji klasycznym pięknem żeliwnych przedmiotów. Ale też z przekory wobec tego, co w naszej rzeczywistości tandetne, byle jakie i agresywnie brzydkie – wyjaśnia. – Ludzie tamtej epoki posiadali niezwykłą umiejętność celebrowania codzienności. Mamy nadzieję, że dzięki czekoladowym medalionom ta umiejętność stanie się nam w jakiś sposób bliższa.

  Medaliony, pakowane w ozdobne pudełka, zostały wykonane z wysokiej jakości, 72-procentowej belgijskiej czekolady. Powstały w pracowni cukierniczej Słodka Manufaktura Leona. Będzie można je kupić w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), duże po 8 zł, małe – 5 zł.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół