• facebook
 • rss
 • Jedna trzecia studni gotowa

  Ks. Waldemar Packner

  dodane 08.12.2012 12:50

  Ostatni raz w tym roku – 7 i 8 grudnia – zbierano makulaturę na budowę studni w Sudanie Południowym. – Koszt budowy to 45 tys. zł, my do tej pory uzbieraliśmy na jedną trzecią. Ale ruszamy ponownie w marcu – zapowiada Marta Święcicka z Gliwickiego Klubu „Gazety Polskiej”, która w diecezji gliwickiej koordynuje akcją.

  Na parking Caritas Diecezji Gliwickiej samochody przyjeżdżają bez przerwy. Ruch jak w ukropie.

  Irena Młynarczyk dostawczym busikiem przyjechała z Pyskowic. – Przywiozłam prawie 250 kg makulatury. Robiąc porządki można przy okazji komuś pomóc – mówi, idąc z kolejną paczką papierowych śmieci. Cieszy się, że uzbierane pieniądze trafią do Sudanu Południowego, na budowę studni.

  – Moja siostra pracowała na misjach w Tanzanii jako siostra zakonna. Sprawy misji katolickich i problemy, z którymi borykają się tamtejsi mieszkańcy, są mi więc bardzo bliskie. Sama wiem z opowiadań siostry, jak podstawowe znaczenie ma dostęp do czystej wody – podkreśla I. Młynarczyk.

  Ktoś obliczył, że 1 kilogram makulatury to aż 75 litrów wody w Afryce. – Dla nas dostęp do bieżącej wody jest tak oczywisty, że nawet nie zastanawiamy się, że może jej nie być. Dla milionów mieszkańców Afryki zdobycie wody jest często walką o przeżycie. Aby jej zaczerpnąć, zwłaszcza kobiety i dzieci, muszą czasem pokonywać wiele kilometrów – opowiada Marta Święcicka.

  W grudniu makulaturę zbierano również w Bytomiu, przy ZSO nr 3. – Ruszamy od marca, więc proszę nie wyrzucać starych papierów, ale je zbierać i przynosić do nas – apeluje M. Święcicka. Dodaje, że do czerwca uzbierają potrzebną sumę i w Sudanie Południowym powstanie studnia. Koniecznie z tabliczką „Dar diecezji gliwickiej”.

  Akcję „Makulatura na misje”, którą zainicjowało w Polsce Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, w naszej diecezji wspiera Caritas Diecezji Gliwickiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Gliwickiej, Gliwickie Koło Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta, Gliwicki Klub „Gazety Polskiej” oraz Instytut Diecezjalny Akcji katolickiej, patronat honorowy objął bp Gerard Kusz.

  Przy okazji Marta Święcicka nie kryje satysfakcji. – Z wszystkich miejsc, gdzie w Polsce organizowana jest akcja „Makulatura na misje”, najwięcej pieniędzy zebrano w naszej diecezji. Dziękuję wszystkim, którzy przynieśli makulaturę i tym, którzy pomogli przy jej przeprowadzeniu, zwłaszcza mieszkańcom Domu św. Alberta z Gliwic-Bojkowa. Bez ich pomocy i wielu innych wolontariuszy, to przedsięwzięcie nie doszłoby do celu – powiedziała M. Święcicka.

  Do tej pory zebrano w naszej diecezji prawie 71 ton makulatury, teoretycznie daje to około 4 mln litrów wody w Afryce. Teoretycznie, ponieważ do wybudowania studni potrzeba jeszcze kilkanaście tysięcy zł. Na specjalne konto z naszej diecezji zostało do tej pory wpłacone prawie 24 tys. zł.

  Sudan Południowy jest państwem, które powstało 9 lipca 2011 roku. – Ponieważ jest to kraj chrześcijański, więc chrześcijanie powinni przyjść mu z pomocą – mówi koordynatora akcji w naszej diecezji.

  Każdy, kto przyniósł makulaturę, otrzymywał ulotki informacyjne, materiały misyjne i obrazki z modlitwą. – Jest to także akcja ewangelizacyjna. Być może przy okazji wielu dowie się o trudnej sytuacji naszych braci w wierze, której doświadczają w wielu państwach Afryki i nie tylko  – powiedziała Marta Święcicka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół