• facebook
 • rss
 • Więcej o tym, co łączy

  ks. Waldemar Packner

  |

  Foto Gość

  dodane 11.11.2012 17:51

  Gdy biskup gliwicki Jan Kopiec podczas Mszy za ojczyznę skończył kazanie w katedrze rozległy się owacje. A mówił o ważnych sprawach dla naszej ojczyzny.

  Do katedry przyszły tłumy mieszkańców, władze Gliwic, kompania honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, harcerze. Przed Mszą głos zabrał Tadeusz Mamok, przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego. – Gromadzimy się pod symbolami naszej ojczyzny, które zawsze powinny nas łączyć, nigdy dzielić – podkreślił.

  Homilię wygłosił gliwicki ordynariusz Jan Kopiec. W homilii zacytował fragment poematu patriotycznego Jana Kochanowskiego „Zgoda”. – Nasz poeta pisał, że „dobro pospolite przez wewnętrzne spory tyle szkody ponosi”. W ojczyźnie wszyscy mamy znaleźć swój dom, swoje miejsce i wzajemną pomoc – podkreślił biskup gliwicki. Stwierdził, że państwo nie jest tylko dla wybranych, nie jest po to, aby gnębić i uciskać, aby by służyć dobru i godności każdego obywatela. – Nie patrzmy tylko na to, z kim nam po drodze, bo dobro wspólne jest naszym najwyższym dobrem – zakończył bp Jan Kopiec. Po tych słowach w katedrze rozległy się brawa.

  Po Mszy pochód wyruszył w stronę placu Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbyła się patriotyczna manifestacja mieszkańców. Wokół pomnika Marszałka żołnierze złożyli meldunek wojskowy, podnieśli flagę narodową, został odegrany hymn państwowy. Tłumy w ciszy wysłuchały Apelu Poległych, który zakończył się salwę honorową. Później reprezentanci organizacji społecznych i władz samorządowych złożyli pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego wieńce i wiązanki kwiatów. Patriotyczna uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów na cmentarzu żołnierzy francuskich i grobach gen. Leona Berbeckiego oraz płk Romana Florera na Cmentarzu Centralnym.

  W tym roku mieszkańcy Gliwic pierwszy raz mogli zobaczyć wozy bojowe „Hammer”, które służyły podczas misji w Afganistanie i Iraku.

  Podobnie uroczysty charakter miały obchody święta narodowego w Zabrzu, Bytomiu, Tarnowskich Górach i Lublińcu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół