• facebook
 • rss
 • Ostropa jeszcze piękniejsza

  Klaudia Cwołek

  dodane 30.09.2012 18:53

  Kościół Ducha Świętego w Gliwicach Ostropie ma nowy posoborowy ołtarz i odnowione organy. W ten sposób został zwieńczony trwający od 2010 roku generalny remont świątyni.

  Ołtarz konsekrował i organy pobłogosławił 30 września bp Jan Wieczorek.

  „Uroczystość, którą dzisiaj przeżywamy, wpisuje się w „Rok Wiary”, który papież Benedykt XVI rozpocznie 11 października br. na pamiątkę 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Pierwszym dokumentem, który został ogłoszony na tym Soborze, jest Konstytucja o Liturgii Sacrosanctum Concilium. Czytamy w niej o zasadach odnowionej liturgii, czego konsekwencją jest między innymi sprawowanie Eucharystii twarzą do wiernych. Wprowadzenie tych zasad oznaczało w praktyce zmianę wystroju prezbiterium przez umiejscowienie nowego ołtarza zwanego odtąd „posoborowym” – napisał w okolicznościowym folderze ks. Michał Wilner, proboszcz parafii.  Zmiany te zostały wprowadzone według możliwości, jakie były w latach siedemdziesiątych XX wieku. Dopiero teraz parafia doczekała się solidnego kamiennego ołtarza, nowej ambonki i pulpitu. Zostały one zaprojektowane przez Piotra Kłoska ze Szczyrku. Realizacji podjęła się Firma Kamieniarska Krystiana Grzechaca z Ciasnej k. Lublińca. Elementy rzeźbione (pelikan w ołtarzu oraz miecz z gałązkami oliwnymi w ambonie) zostały wykonane przez Piotra Kłoska.

  Remontu organów Gebrüdera Riegera  z 1927 roku podjęła się Firma Organmistrzowska Henryka Hobera z Olesna.

  Do niedzielnej uroczystości parafianie przygotowywali się przez misje święte, prowadzone przez franciszkanów: o. Cherubina Żyłkę i o. Jarosława Zatokę.

  14 października o 15.00 odbędzie się pierwszy z trzech niedzielnych koncertów organowych. Wystąpi Bogdan Stępień, organista katedry gliwickiej.  Kolejne koncerty zaplanowano na 18 listopada i 19 grudnia.


   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół