Nowy Numer 16/2024 Archiwum

800 stron, 224 hasła, 126 autorów

W Opolu podczas konferencji katechetycznej zaprezentowano "Leksykon Katechetyczny".

W sobotę 18 czerwca na konferencji pt. "Katecheza wczoraj, dziś i jutro", która odbywała się w auli seminaryjno-wydziałowej, ks. prof. Jan Kochel, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej, Katechetyki, Pedagogiki i Psychologii Religii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, przedstawił "Leksykon Katechetyczny".

- Jest to jest pierwszy tego typu leksykon katechetyczny w Polsce. Wcześniej powstawały słowniki, które były raczej tłumaczeniami z języków obcych. Ponad 800 stron zawiera podstawowe terminy katechetyczne, ale też podstawowe kierunki rozwoju katechezy w Polsce, a także propozycje na przyszłość. Całość została pięknie wydana edytorsko przez wydawnictwo Jedność - opisuje ks. prof. Kochel, będący jednym z redaktorów tej publikacji. - Myślę, że może być pomocą dla katechetów praktyków, nauczycieli, ale też teoretyków, dla tych, którzy studiują, a także dla tych, którzy po prostu są zainteresowani tym przekazem słowa wiary.

Pomysłodawcą leksykonu był zmarły w 2020 r. ks. prof. Radosław Chałupniak, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

To dzieło zbiorowe, zawiera 224 hasła przedmiotowe oraz 40 tzw. haseł odsyłaczowych. Opracowywało je 126 autorów z różnych dziedzin: pedagogicznych, teologicznych czy katechetycznych, przedstawicieli niemal wszystkich krajowych ośrodków naukowych oraz kilku zagranicznych. Część z nich uczestniczyła w sobotniej konferencji.

- Idea, jak każdego leksykonu, polega na tym, że jest to zbiór kluczowych haseł najważniejszych w danej dziedzinie nauki - dodaje ks. Leszek Skorupa, dyrektor wydawnictwa Jedność. - Takie leksykony opracowuje się skrupulatnie, pieczołowicie, ponieważ będą służyć przez najbliższe lata jako kompendium wiedzy.


Więcej o konferencji, w której gościem był kard. Kazimierz Nycz, tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy