Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pod zielonym parasolem

Przy ośrodku „Dom Nadziei” w Gliwicach działa już poradnia zajmująca się uzależnieniami i zdrowiem psychicznym. Można skorzystać tu z darmowej pomocy terapeutów.

Wsparciem objęte są dzieci i młodzież oraz całe rodziny. W ramach działalności Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz Zdrowia Psychicznego, która mieści się w Łabędach, przy ul. Głównej 30, uruchomiony został Program „Zielony parasol”.

- To program skierowany do młodych ludzi eksperymentujących z narkotykami, nie radzących sobie z emocjami, którzy jeszcze nie są uzależnieni. Są na progu i chodzi o to, żeby go nie przekroczyli - mówi Magdalena Preidl-Sadłowska, która jest kierownikiem poradni i psychologiem klinicznym w ośrodku.

Zajęcia socjoterapeutyczne zaplanowane są w dwóch edycjach - wiosennej i jesiennej. W każdej odbędzie się 12 dwugodzinnych spotkań. Oferta skierowana przede wszystkim do młodzieży w wieku od 13 do 19 lat.

- To jest taki czas, kiedy młodzi ludzie często nie radzą sobie ze swoimi emocjami, pojawiają się trudności związane z okresem adolescencji, ale też czas pandemii i izolacji społecznej odcisnął swoje piętno. Jest dużo stanów depresyjnych, lęków, z którymi często nie wiedzą, jak sobie poradzić i sięgają po substancje psychoaktywne. Chcemy uchwycić ten moment, kiedy można pomóc  i zapobiec rozwojowi uzależnienia - wyjaśnia psycholog.

Pod zielonym parasolem   Zielone parasole nawiązujące do nazwy programu. Mira Fiutak /Foto Gość

W poradni prowadzona jest też grupa wsparcia dla rodziców, a w razie potrzeby można skorzystać z interwencji rodzinnej, czyli konsultacji z terapeutą rodzinnym.

- Chodzi o to, żeby rodzice byli mocniejsi. Nie myśleli, że są jedyni z takimi problemami. Często o tym, co dzieje się w domach, nikomu się nie mówi, a tak naprawdę dotyczy bardzo wielu rodzin, również wysoko postawionych, niby dobrze funkcjonujących społecznie. Praktycznie w każdej rodzinie bywają trudności, kryzysy i od tego, jak się z nich wybrnie, zależy dalszy rozwój dziecka. Kiedy kryzys jest nieprzepracowany, ono szuka sposobów poradzenia sobie z nim i często trafia na substancje psychoaktywne - podkreśla kierownik poradni.

Poradnia ma cztery gabinety do terapii indywidualnej i rodzinnej, a także dwie sale terapii grupowej w innym budynku ośrodka. Wkrótce ruszy projekt „Nadzieja dla rodzin”, w ramach którego pomoc terapeutyczną, rehabilitacyjną i prawną otrzymają osoby uzależnione i współuzależnione oraz członkowie ich rodzin. W przypadku problemów nie związanych z uzależnieniami można korzystać z pomocy specjalistów w ramach oferty komercyjnej poradni.

- Przygotowujemy się też do miejskiej kampanii społecznej poświęconej pomocy dzieciom z zaburzeniami psychicznymi. Wcześniej takie kampanie prowadziliśmy w Bytomiu nt. dopalaczy i fonoholizmu. Ta będzie poświęcona pomocy dzieciom chorym psychicznie, bo wiemy, że pandemia i nauka zdalna spowodowała dużo deficytów emocjonalnych i psychologicznych wśród dzieci i młodzieży - powiedział ks. Bogdan Peć, dyrektor ośrodka „Dom Nadziei”.

Informacje o ośrodku i poradni można znaleźć na stronie internetowej: www.domnadziei.pl, zapisy  telefonicznie: 32/286 06 23.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy