Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nagrodzeni za przysmaki Jana Pawła II

Szkoły ponadpodstawowe Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie.

Placówka kształci uczniów niesłyszących i słabosłyszących oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Nagrodzony projekt edukacyjny był realizowany przez branżową szkołę I stopnia i technikum, które uzyskały status Dobrej Praktyki Szkoły Zawodowej Najwyższej Jakości 2021.

Podczas gali V edycji Konkursu "Szkoła zawodowa najwyższej jakości", która odbyła się 26 października w Warszawie, wyróżnienie odebrała Izabela Szczęsny, autorka projektu i nauczycielka gastronomii w lublinieckim ośrodku.

Projekt edukacyjny "Przysmaki Jana Pawła II w nowoczesnym ujęciu" został przygotowany z okazji 100. rocznicy urodzin papieża, przypadającej w 2020 roku.

Nagrodzeni za przysmaki Jana Pawła II   Autorka projektu Izabela Szczęsny, nauczycielka gastronomii w lublinieckim ośrodku. Archiwum szkoły

- Jan Paweł II zawsze troszczył się o młodzież, o niepełnosprawnych, zachowując z nimi serdeczną, duchową więź. Nasi uczniowie też z wielkim sercem i powodzeniem realizowali ten cykl kreatywnych działań, ujętych w ramy projektu edukacyjnego, na miarę swoich sił i umiejętności - mówi autorka projektu, którego realizację wspierali też inni nauczyciele: Teresa Piontek, Irena Sklorz i ks. Grzegorz Sokalski.

Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mieli okazję lepiej poznać nie tylko pontyfikat, ale też postać papieża. W ramach zajęć pracowni gastronomicznej i szkolnego kółka gastronomicznego najpierw w różnych publikacjach szukali informacji o ulubionych potrawach Jana Pawła II. Potem zapoznali się z recepturami tych dań, a następnie wykonali je, ale w nowoczesnej wersji, z wykorzystaniem technik kuchni molekularnej.

Przygotowywali 23 różne potrawy, wśród których były m.in.: babka, barszcz z jabłkami, deserowe ciasteczka "Karolki", gołąbki, kartacze, kwaśnica i oczywiście kremówka w… molekularnej odsłonie.

Zajęcia zawsze kończyły się degustacją przygotowanych przysmaków. Niektóre z nich mieli okazję spróbować wszyscy uczniowie i nauczyciele podczas specjalnych drugich śniadań, nazwanych "papieskimi".

Projektowi kulinarnemu towarzyszyły też różne wydarzenia. Uczniowie odwiedzili Wadowice i tamtejsze Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. - Nie obyło się naturalnie bez konsumpcji słodkich kremówek, na które Karol Wojtyła po maturze chodził z kolegami do cukierni wiedeńskiego cukiernika Karola Hagenhubera, mieszczącej się przy Rynku pod numerem 15. Wspominał o tym 16 czerwca 1999 roku, podczas swojej ostatniej wizyty w rodzinnych Wadowicach - przypomina Izabela Szczęsny.

Zorganizowany został również szkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II, w którym nagrodą dla wszystkich uczestników będzie wycieczka do Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II w Częstochowie. A zdobywcy trzech pierwszych miejsc podczas jutrzejszego podsumowania konkursu otrzymają medale jubileuszowe, przygotowane przez Skarbnicę Narodową z okazji 100. rocznicy urodzin ojca świętego.

Uczniowie nauczyli się też w języku migowym pieśni "Moje miasto Wadowice", towarzyszącej pielgrzymkom papieskim do rodzinnego miasta.

Projekt edukacyjny został też zgłoszony do akcji "Dar na 100" i znalazł się wśród ponad 1300 innych spisanych w księdze złożonej jako wotum w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Przygotowana została też publikacja opisująca projekt lublinieckiego ośrodka, która zawiera przepisy na ulubione dania Jana Pawła II ze zdjęciami ich unowocześnionych wersji w wykonaniu uczniów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy