Nowy numer 13/2024 Archiwum

Drony studentów Politechniki Śląskiej najlepsze w konkursie

Droniada to zawody, w których rywalizują zespoły w wykorzystaniu urządzeń wykonujących powierzone im różne precyzyjne zadania.

Tegoroczną Droniadę, czyli konkurs technologii dronowych, wygrali studenci z Koła Naukowego High Flyers z Politechniki Śląskiej. Zgłoszono do niej 11 drużyn. Kilka poprzednich edycji wydarzenia odbywało się w Katowicach, a tegoroczna w Poznaniu.

Konkurs ma prezentować możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki oraz lotnictwa. Scenariusze zadań oparte są sytuacjach mogących wydarzyć się w rzeczywistości, w których drony mogą zapewnić ludziom realne wsparcie.

Studenci z Gliwic byli drudzy w prezentacji bezzałogowego systemu latającego, a wygrali w dwóch wyżej punktowanych konkurencjach: identyfikacji obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin oraz wykrycia w sadzie chorób jabłoni z wykonaniem precyzyjnego oprysku środkami ochrony roślin.

- Pod względem technicznym tworzenie dronów w 2021 r. nie jest wyzwaniem, ponieważ robi to wiele firm. Wyzwaniem jest na pewno tworzenie z nich robotów i używanie ich jako robotów, czyli jako autonomicznych maszyn, które wykonują powierzone im zadania - wyjaśnia przewodniczący koła High Flyers Jacek Grzybowski.

Jeden z opiekunów koła, dr hab. Roman Czyba z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ, wskazał na duże zapotrzebowanie ze strony rynku dronowego na wykwalifikowane kadry z obszaru projektowania i eksploatacji platform bezzałogowych.

- Dowodem na to jest powstały na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, będący odpowiedzią na rosnący rynek dronów i przewidywane w niedalekiej przyszłości zapotrzebowanie na usługi wykonywane przez bezzałogowce - zaznaczył.

Politechnika Śląska stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, otwierając nowy kierunek studiów, o nazwie Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna. Jego studenci mają być m.in. kształceni w zakresie projektowania i obsługi statków bezzałogowych.

Naukowiec podkreślił, że Droniada to okazją dla studentów do sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności i możliwością zaprezentowania się przed potencjami pracodawcami czy inwestorami.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest Sławomir Kosieliński z Fundacji Instytut Mikromakro, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy