Nowy numer 13/2024 Archiwum

W Bytomiu i Zabrzu kaloryfery będą chłodniejsze. Usuwanie awarii potrwa kilka dni

Ciepło ma być dostarczane bez przerwy, ale w mniejszej ilości.

Usuwanie awarii nowego kotła w elektrociepłowni w Zabrzu potrwa kilka dni – poinformował PAP we wtorek rzecznik spółki Fortum Power and Heat Polska, Jacek Ławrecki. Awaria powoduje zmniejszenie dostaw ciepła sieciowego w Zabrzu i Bytomiu, co przekłada się tam na chłodniejsze grzejniki.

Jak zapewnił Ławrecki, ciepło na czas usuwania awarii w Zabrzu i Bytomiu będzie dostarczane z tzw. instalacji szczytowych. Będzie go jednak mniej, niż zwykle, co przy silniejszych mrozach przełoży się na obniżenie temperatury w sieci. O ile przy głównych węzłach sieci spadek temperatury może być mniej zauważalny, kaloryfery mogą być wyraźnie chłodniejsze na jej końcówkach.

W nocy z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę w regionie przewidywane są znaczne spadki temperatury: do minus 18-19 stopni Celsjusza.

Pogotowie Ciepłownicze firmy Fortum czynne jest całą dobę pod nr tel. 993. 

Informacja dla Bytomia:

W związku z tym wystąpią ograniczenia dostaw ciepła do 30 tys. mieszkań na terenie Śródmieścia, Miechowic, Szombierek, Karbia, Łagiewnik, Rozbarku i os. Arki Bożka. Zakłócenia najprawdopodobniej potrwają do piątku do godzin wieczornych. 

Awarii uległa podstawowa jednostka wytwórcza Elektrociepłowni w Zabrzu – blok ciepłowniczy z kotłem fluidalnym. – Kocioł jest na gwarancji, dlatego natychmiast skontaktowaliśmy się z jego producentem, który określi przewidywany czas naprawy. Za wszelkie niedogodności przepraszamy – mówi  Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Awaria nie oznacza, że kaloryfery w mieszkaniach w Bytomiu będą zimne, tylko chłodniejsze. Ciepło będzie dostarczane bez przerwy – dostarczanie ciepła na poziomie 60 procent zamówionej mocy będzie możliwe dzięki pracy elektrociepłowni Miechowice. 

Kluczowe jednostki – żłobki, przedszkola, szpitale, domy pomocy społecznej, noclegownia – mają zapewnione dostawy ciepła z nieznacznym spadkiem.

Mieszkańcy Os. Ziętka i Stroszka w Bytomiu nie odczują żadnej zmiany ponieważ ta część miasta jest ogrzewana z innego źródła – przez Ciepłownię Radzionków. 

W poniedziałek w godzinach wieczornych Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu przeprowadziło optymalizację pracy 650 węzłów ciepłowniczych, dzięki czemu możliwe jest dostarczenie ciepła do kluczowych jednostek i mieszkań na rzecz ograniczenia dostaw ciepła w niektórych instytucjach (między innymi w nieczynnych szkołach średnich czy też urzędach).

Na dziś rano prezydent Bytomia zwołał posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego, w którym wzięły udział wszystkie służby miejskie i przedstawiciel Fortum Polska, właściciela elektrociepłowni w Zabrzu. 

Informacja dla Zabrza:

Prezydent Miasta zorganizowała we wtorek w Ratuszu spotkanie zespołu zadaniowego. Wzięli w nim udział: prezesi firmy Fortum oraz Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, przedstawiciele zarządców budynków oraz naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego.

Przed południem Urząd Miejski poinformował, że w związku z awarią ilość ciepła dostarczanego przez koncern Fortum Zabrzańskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej została ograniczona o ok. 1/3 (z 90 MW do 60MW). Efekt awarii przekłada się na ok. 23 tys. odbiorców ciepła.

Za firmą Fortum przekazano informację, że aktualny stan zasilania zostanie utrzymany do czasu usunięcia awarii. Jednak ze względu na niskie temperatury i związany z nimi proces wychładzania obiektów, temperatura w pomieszczeniach może spadać.

Urząd Miejski w Zabrzu na bieżąco monitoruje sytuację w budynkach użyteczności publicznej. Dokonywane jest zmniejszenie dostaw ciepła do obiektów, które aktualnie nie są w pełni wykorzystywane (m.in. hale sportowe, szkoły), aby poprawić moc grzewczą dla mieszkańców. Koncern Fortum zadeklarował zakupienie grzejników, które w razie potrzeby zostaną przekazane instytucjom oraz osobom szczególnie potrzebującym. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek również zadeklarował chęć pomocy.

W związku ograniczeniem dostaw ciepła, ZPEC dokonuje aktualnie procesu przesterowania ok. 1200 instalacji cieplnych na terenie miasta. Działalność instytucji użyteczności publicznej pozostaje niezakłócona dzięki systemom zasilania awaryjnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy