Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wiek pary

Jej wynalezienie radykalnie zmieniło życie. Maszyna parowa wyznaczyła nową erę industrialnego świata.

O tym, co przyniosło wynalezienie maszyny parowej opowiada najnowsza wystawa, której wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 5 lutego, o 17.00 w gliwickiej Willi Caro. Przygotowały ją dwie palcówki – Muzeum w Gliwicach razem z Muzeum w Tarnowskich Górach.

Wynalezienie silnika parowego dało niebywały wzrost gospodarczy. O tych przemianach w przemyśle, transporcie i komunikacji opowie wystawa, której kuratorami są historycy – Anna Kulczyk i Przemysław Rubacha.

–­ Naszym celem było możliwie szerokie ukazanie wpływu maszyny parowej na przemiany gospodarcze i społeczno-kulturowe zachodzące w XIX stuleciu. Szczególnie wiele miejsca poświęciliśmy zastosowaniu maszyn parowych w górnictwie i transporcie, a zwłaszcza w kluczowej wówczas kwestii odwadniania kopalń – informują kuratorzy.  

Przypomniane zostały sylwetki wynalazców różnych urządzeń o napędzie parowym. Atrakcją są XVIII- i XIX-wieczne rysunki techniczne pochodzące z Archiwum Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Przedstawiające maszyny parowe, ich elementy i szczegóły konstrukcji.

Na wystawie zwiedzający będą mogli zobaczyć też zamykający ją słynny film braci Lumiére z 1895 r. dokumentujący wjazd pociągu na stację kolejową, symbolizujący zmierzch tej ery.

Wystawie towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne. Przygotowany został też cykl wykładów „Wokół Technopolu” poświęcony relacji człowieka, techniki i technologii. Pierwszy 6 lutego o 16.00 w Willi Caro nt. Technopol. Triumf techniki nad kulturą?” wygłosi historyk filozofii Ewa Chudoba z Muzeum w Gliwicach. Wstęp jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy