Nowy numer 13/2024 Archiwum

To miasto ma szczęście do ludzi

Dr Beata Chodór, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii i Komitet Obrony Wszystkich Mieszkań Huty Zabrze są laureatami Wyróżnienia św. Kamila, co roku przyznawanego w Zabrzu.

Statuetki św. Kamila wręczone zostały 11 lipca podczas uroczystości, która odbyła się w Teatrze Nowym. Wyróżnienia przyznawane są osobom i instytucjom działającym na rzecz miasta. W tym roku wręczone zostały po raz piętnasty.

Dr Beata Chodór ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu doceniona została za stworzenie i realizację programu opieki nad dziećmi po przeszczepach serca nie tylko w swoim ośrodku, ale w całym kraju. Za oddanie chorym dzieciom i wsparcie udzielane ich rodzinom. W laudacji podkreślono jej stałą dostępność dla nich i umiejętność przekładania na prosty język zawiłych terminów medycznych. 

Odbierając statuetkę, laureatka podkreśliła udział wielu innych osób współpracujących z nią w ramach tego programu. – Nie żyjemy na pustyni. Jesteśmy wśród ludzi i to oni nas kształtują – zaznaczyła.

Uhonorowano również współpracującą ze ŚCCS Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Za działania wspierające polską kardiochirurgię i wprowadzanie do praktyki chirurgicznej nowoczesnych technik i technologii ratujących ludzkie życie. Pracującej w ścisłej współpracy z ośrodkami szpitalnymi, przede wszystkim zabrzańskim. Fundacja założona w 1991 roku przez prof. Zbigniewa Religę, od początku jest związana z Zabrzem i promuje to miasto. W imieniu fundacji nagrodę odebrał jej dyrektor generalny dr Jan Sarna.

To miasto ma szczęście do ludzi   Wyróżnienia św. Kamila przyznawane są od 2001 roku, do tej pory otrzymało je 42 osoby i instytucje Mira Fiutak /Foto Gość Trzecie wyróżnienie przyznane zostało Komitetowi Obrony Wszystkich Mieszkań Huty Zabrze za wieloletnią i skuteczną walkę o byt lokatorów mieszkań pohutniczych, których „sprzedano” razem z ich lokalami. Sytuacja ta dotyczyła ponad 1800 mieszkańców. – Chcę podziękować wszystkim dzielnym ludziom, którzy tworzyli ten komitet. To wyróżnienie traktujemy niemalże jak zabrzańskiego Nobla – powiedziała prezes komitetu Elżbieta Adach.  

A potem wspominała: – Był rok 1998, późna jesień, w sercach lęk: sprzedali nas, co teraz będzie. Powstał komitet i zaczęliśmy się bronić. Potem media zainteresowały się problemem – opowiadała podczas gali. Wspominała bezskuteczne szukanie pomocy u przedstawicieli władz państwowych. W końcu po latach pomoc przyszła na szczeblu samorządu. Miasto wykupiło już ponad tysiąc mieszkań pohutniczych. Elżbieta Adach dziękowała za to prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik. Działania zabrzańskiego komitetu stały się wzorcem dla innych w walce o prawa osób pokrzywdzonych w podobny sposób.

– Dziękuję wam za życie z pasją. To miasto ma szczęście do ludzi. Znam efekty pracy wszystkich wyróżnionych i dziękuję za to, że dzięki wam promowaliśmy nasze miasto – powiedziała podczas wręczenia statuetek prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Wyróżnienia św. Kamila przyznawane są od 2001 roku, do tej pory otrzymało je 42 osoby i instytucje, firmy, organizacje i stowarzyszenia społeczne. Św. Kamil jest patronem Zabrza od 1996 roku.

Jutro, w niedzielę w kościele św. Kamila o godz. 12.15 zostanie odprawiona Eucharystia w intencji świętującej odpust parafii kamiliańskiej i całego miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy