Nowy numer 13/2024 Archiwum

Batory przyjechał z południa

Polak, Węgier dwa bratanki - to nie pusta fraza - powiedziała Székyné Sztrémi Melinda, burmistrz Salgotarjan.

Przed Zamkiem Piastowskim w Gliwicach odsłonięto dziś pomnik Stefana Batorego - władcy Siedmiogrodu i króla Polski. Monument jest darem węgierskiego miasta Salgotarjan, które od ponad 20 lat łączy z Gliwicami współpraca partnerska.

– Jako król Polski patrzył na interes własnego królestwa, wiedząc, że jednocześnie służy swojej ojczyźnie, Węgrom. Tym dał nam piękny przykład, że my teraz, kiedy znów zbliżają się trudne czasy, musimy nawzajem sobie pomagać. Musimy wierzyć, że niepodległa, samodzielna, silna, szczęśliwa Polska jest w interesie silnych, szczęśliwych Węgier – mówiła Adrienne Körmendy, konsul generalna Węgier.

– Ten pomnik to więź, która nas połączyła. Bo to często powtarzane powiedzenie, że „Polak, Węgier dwa bratanki” to nie pusta fraza. Myślę, że to jest taki symbol, pokazujący że dokądkolwiek prowadzą wielkie drogi historii dwa narody, ten pomnik pokazuje, że my zawsze poruszamy się i idziemy jedną drogą. Niech państwa Bóg błogosławi – powiedziała Melinda Sztrémi Székyné, burmistrz Salgotarjan.

Razem z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem odsłoniła pomnik, udekorowany wstęgami w barwach węgierskich i polskich.

Wcześniej oboje wspominali wzajemne wsparcie w walce o wolność. Pod koniec ubiegłego roku na rynku gliwickim odsłonięto tablicę, która upamiętniała gliwicki sprzeciw, jeden z pierwszych i najbardziej głośnych, przeciwko inwazji sowieckiej na Węgry w 1956 roku.  

Na uroczystości obecny był również autor rzeźby Edrei Sandor, związany z Polską od młodzieńczych lat.

Gościom przybliżył historię pomnika, którego oryginał  znajduje się na Węgrzech, na jednym z głównych placów Salgotarjanu.

W Gliwicach umiejscowiono go na skwerze o nazwie Salgotarjan, w centrum miasta, między rynkiem a katedrą. Pomnik ma ok. 2,5 m wysokości i stoi na cokole o wysokości 1,5 m. 

Podczas uroczystości hymny Węgier i Polski oraz marsze wykonała orkiestra dęta Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach. A obok pomnika ustawiono okolicznościową wystawę, poświęconą Stefanowi Batoremu.

Batory przyjechał z południa   Podczas uroczystości wystąpiła orkiestra dęta PSM w Gliwicach Klaudia Cwołek /Foto Gość
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy